Akné a jeho typy

15.07.2023

I když si akné můžete spojovat s bouřlivými roky dospívání, může se objevit v každém věku. Akné nemá jednoznačnou diagnózu a je označováno za ,,multifaktoriální onemocnění”, což znamená, že může být způsobeno mnoha faktory -jako jsou odumřelé kožní buňky a nečistoty s kožním mazem, používání určitých kosmetických přípravků, genetika, strava, stres a úzkost, hormonální změny spojené s menstruací, těhotenstvím nebo léky. Ty to různé se pak mohou projevit v podobě pupínků. To je také důvod, proč váše péče o pleť, nebo léčba pleti s akné může vypadat úplně odlišně, než péče někoho jiného se aknózní pletí.

Akné se většinou vyskytuje v oblastech kůže, kde se nachází více vlasových folikulů, které produkují maz - proto jsou nejvíce postiženy místa na obličeji, zádech a hrudníku. Vzniká když se odumřelé kožní buňky, maz a nečistoty nahromadí v otvoru folikulu a tím ho ucpou. Pod kůží se tím vytvoří hrbolek a pokud se kůže nad hrbolkem otevře, vznikne černá tečka, pokud se kůže neotevře vytvoří se bílá tečka.

Existuje mnoho typů akné a pochopení toho, jakou formu akné máte, je nezbytné pro nalezení účinné a trvalé léčby. Obecně řečeno, existují dva typy akné - nezánětlivé a zánětlivé. 

Nezánětlivé akné - nezpůsobuje otoky pokožky a dělí se na otevřené a zavřené komedony (černé a bílé tečky). 

Zánětlivé akné - způsobuje zánětlivé akné a otoky. Zatímco kožní maz a odumřelé kožní buňky hrají roli při ucpání folikulu, bakterie Propionibacterium acne (nejznámější bakterie, která způsobuje akné) se podílí na vzniku zánětlivé reakce. Mezi zánětlivé akné se řadí - papuly, postuly, noduly (uzlíky) a cysty. 

Komedony, papuly a postuly lze léčit doma. Noduly a cysty mohou vyžadovat pomoc lékaře, nebo dermatologa. 


Typy akné

Otevřené komedony - černé tečky - tvoří se, když se póry/folikuly ucpou kožním a jinými nečistotami, jako jsou odumřelé kožní buňky, ale povrch póru zůstává otevřený. Maz v kontaktu se vzuchem zoxiduje a tím zčerná. Výsledkem je černá tečka na kůži.

Zavřené komedony - bílé tečky - se také tvoří kvůli ucpaným pórům, ale vnější vrstva póru uzavírá kožní maz a nečistoty, takže maz nepřijde do styku se vzduchem a neoxiduje. Výsledkem je malý hrbolek s bílou špičkou. 

Jsou považovány za mírnou formu akné. 

Papuly - jsou zanícené, červené hrbolky na kůži. Tvoří se, když praskne stěna póru a buněčné zbytky a bakterie se rozlijí do dermis. Pór většinou praskne tlakem, když vymáčknete černou tečku, nebo může také prasknout, když je příliš naplněný mazem a odumřelími kožními buňkami. Toto prasknutí vyvolá zánět ve folikulu a kolem něj - oblast zčervená a oteče.

Papuly nemačkejte - z póru pravděpodobně nic nedostanete a můžete způsobit ještě větší zanícení. 

Jsou považovány za středně těžkou formu akné.

Postuly - jsou papuly s bíle až žlutě zabarvenou špičkou. Tato papule obsahuje navíc hnis, který se tvoří jako reakce vašeho těla na bakterie s kožním mazem a nečistotami. Když pór praskne, tělo vyšle bílé krvinky do boje s bakteriemi - to způsobuje hnisání. Po papuly tedy následují postuly.  

Také se řadí do středně těžké formy akné.

Noduly - uzlíky - oproti papulím a postulím, které se tvoří na povrchu kůže, se noduly vyvíjejí hlouběji v kůži. Když se stěna folikulu protrhne hluboko v dermis, tak kontaminované zbytky z folikulu, jako je maz, odumřelé kožní buňky a bakterie infikují i blízké folikuly. Poškození a podráždění způsobuje otoky infikované oblasti. Stejně jako postuly, mohou být uzlíky naplněny hnisem, ale protože se vyskytují hluboko v kůži, neuvidíte bílou hlavu. Úplné zahojení uzliny může trvat několik týdnů až měsíců. Je to proto, že jsou tak hluboké a velké. 

Když se několik zanícených uzlů spojí s jinými uzlinami, může se u vás vyvinout Acne Conglobata. 

Noduly nikdy nemačkejte.

Cysty  - jsou to velmi velké, zanícené léze. Můžeme je cítit jako měkké, tekutinou naplněné hrudky pod kůží. Akné cysty jsou nejzávažnější formou akné a mohou být velmi bolestivé. Bohužel jsou také nejobtížnější na léčbu. Stejně jako uzlíky začínají cysty jako hluboká trhlina ve stěně folikulu. Tělo se snaží infekci odrazit tím, že ji obklopí membránou a tím jak se cysta dostává na povrch, poškozuje zdravou kožní tkáň. To může folikulu zničit - proto pravděpodobnost vzniku jizev po akné je velmi vysoká. Akné cysta není skutečná cysta - je to vlastně těžký, oteklý uzlík (někdy se termín cysta a uzlík zaměňují). Cysty jsou také naplněny hnisem a někdy obsahují i krev. Jejich úplné vyléčení, stejně jako u uzlíku, může trvat několik týdnů až měsíců. 

Nikdy se nesnažte extrahovat cysty sami - pokud je nutné je ,,vypustit”, musí to provést lékař. 

Normální zdravá folikula/pór.


Jak dlouho trvá, než se akné zahojí ?

V průměru může trvat jeden až dva týdny, než se pupínek po akné sám vyčistí. Díky dobré péči a nastavené dobré rutinní péče o pleť, můžete dobu hojení urychlit. U těžkých forem akné může však trvat i několik týdnů, až měsíců, než akné zmizí, a to i po léčbě. U léčby akné může tvat i několi různých typů ošetření, než najdete takové, které bude pro vaši pokožku nejlepší. Nezapomínejte, že produkty, které fungují někomu jinému s akné, nemusí fungovat i vám a pamatujte, že akné je dočasné a se spřavným ošetřením určeným pro vaši pleť zmizí.

Pokud máte úporné akné, navštivte lékaře, nebo dermatologa. Někdy, pokud vaše domácí péče o pleť nefunguje, je potřeba najít jeho vnitřní příčinnu a tu vyřešit, nebo nasadit léky na akné. 

Jak léčit akné

Papuly a postuly často dobře reaugují na volně prodejné přípravky na akné obsahující benzoylperoxid a kyselinu salicylovou. Dobré jsou také hydrokoloidní náplasti - mohou pomoci se pupínky rychleji zbavit - dodávají léky přímo na místo, kde jsou potřeba, zabraňují průniku slunečního záření, zabraňují dráždivím bakteriím a odrazují vám od mačkání pupínku. 

Uzlík se odstraní sám - pokud je však bolestivý, můžete oblast ledovat, aby jste zmírníli otoko. 

Cysty - neexistuje žádný domácí prostředek, který by dokázal cystické akné úspěšně léčit.

Látky, které se běžně používají k léčbě akné.

Kyselina salicylová - je beta-hydroxykyselina (BHA). Je dobře známá pro redukci akné tím, že pomáhá odstranit horní vrstvu poškozené pokožky a rozpouští odumřelé kožní buňky (keratinové zátky), aby se zabránilo ucpávání vlasových folykulů. Může také snižovatprodukci mazu a působit protizánětlivě na kůži.

Kyselina salicylová má jako nejčastější vedlejší účinky schopnost dráždit a vysušovat pokožku. To je zvláště běžné u lidí, kteří mají citlivá kožní onemocnění, jako je ekzém, dermatitida a rosacea. U těchto skupin uživatelů by se mělo zvolit postupné budování tolerance - každý třetí den a postupně zvyšovat užívání kyselinu salicylovou.

Kyselina salicylová pomáhá snížit mastný lesk na obličeji a dokonce i vysušot zanícené pupínky, ale jejich používání více než jednou denně může pokožku zbavit jejích přírodních olejů. Nejčastější chybou při používání kyseliny salicylové je přílišná aplikace - pokožka je pak velmi suchá a podrážděná. Sečteno podtrženo - používejte ji jen jednou denně a v případě, že máte nějaké zarudnutí, pálení, štípání nebo podráždění, dejte pleti šanci se zotavit. Když budete poslouchat, co vám vaše pleť říká, rutinní péče o pleť půjde hladce.

Složky péče o pleť, které by jste neměli kombinovat s kyselinou salicylovou - retinoidy,benzoylperoxid, AHA (mléčná, glykolová),nebo kyselina askorbová. 

Naopak složky, které se dobře mísí s kyselinou salicylovou - niacinamid a kyselina hyaluronová. 

Kyselina salicylová je super pružná - v nízkých koncentracích ji lze použit jako čistící prostředek a ve vyšších koncentracích je skvělá jako exfoliační prostředek. Většinou se používá k léčbě černých a bílých teček.

Kyselina azelaová - je molekula dikarboxylové kyseliny -  přírodní kyselina, která se nachází v různých obilovinách, jako je ječmen, pšenice a žito. Zabíjí mikroorganismy na kůži, snižuje otoky, má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a je účinná při léčbě akné vulgaris a papulopostulární rosacei. Dokáže také pomáhat snižovat pigmentace, proto je zvláště vhodná pro lidi, u nichž akné zanechalo přetrvávající tmavé fleky (pozánětlivá pigmentace). 

Kyselina azelaová ma keratolytické vlastnosti - to znamená, že je jak exfoliativní, tak komedolytický. Je to dobrá volba pro léčbu akné - má mírnější vedlejší účinky ve srovnání se silnějšími terapiemi a některé studie naznačují, že jeho má při léčbě akné podobné účinky  jako tretinoin. 

Kyselina azelaová je netoxická a většina lidí ji dobře snáší. Osoby s velmi citlivou pokožkou, nebo osoby trpící ekzémy však může aplikace dráždit, což vede k mírné dráždivé kontaktní dermatitidě. 

Kyselina azelaová je bezpečná i pro použití během těhotenství a kojení - je to jedna z mála možností léčby akné, růžovky, nebo pigmentace, která je obecně bezpečná pro těhotné ženy.

Ve většině případů by měla být kyselina azealová aplikována na celou pokožku, protože pomůže nejen zlepšit problematické oblasti, ale může poskytnout i antioxidační ochranu, rozjasnit tón pleti a zlepšit texturu pokožky. Vždy ale začínejte s menším množstvím produktu a za předpokladu, že nebudete mít žádné podráždění, můžete množství postupně zvyšovat. Je bezpečné ji používat dvakrát denně, ale pokud máte citlivou pokožku, buďte vždy opatrní a pomalu ji začleňte do své rutinní péče o pleť tím, že ji budete ze začátku používat každý druhý den. 

Pokud vás trápí akné a na začátku cesty s kyselinou azelaovou se vám začne o něco více tvořit a praskat, není třeba panikařit. Možná začíná očista - jakákoli aktivní látka, která mění dynamiku toho, jak se kožní buňky k sobě připojují uvnitř pórů, může způsobit pročištění a je nutné se přes to dostat. Pokud je to opravdu nepříjemné, můžete snížit frekvenci, ale snažte se nepřestat. Tyto ucpané póry se potřebovaly vyčistit, takže dlouhodobě odvádíte dobrou práci.

Benzoylperoxid - je baktericidní látka, což znamená, že zabíjí bakterie zvané Propionibacterium acnes, které způsobují akné. Má také bělící vlastnosti a čassto se nachází v bělících pastách a přípravcích na bělení vlasů. Benzoylperoxid také pomáhá udržovat póry čisté od ucpání a je nejúčinnější dostupnou volně prodejnou léčbou akné. 

Benzoylperoxid, stejně jako mnoho léků na akné, může způsobit suchost a loupání - to může trvat i několik týdnů, než si pokožka zvykne. Suchá kůže je nejčastším vedlejším účinkem. Aby jste se vyhnuli vedlejšim účinkům, používejte pouze jedned typ produktu s benzoylperoxidem najednou a začněte s jeho používáním pomalu - nejlépe každý druhý den po dobu jednoho až dvou týdnů. Pomůže také použití dobrého hydratačního krému.

 Benzoylperoxid může také způsobit, že bude vaše pokožka citlivější na slunce, takže je důležité, aby jste každý den používali opalovací krém.

Benzoylperoxid je volně prodejné formě vhodný pro mírné akné, ve formě na předpis je vhodný léčbu středně těžkého akné.

Retinoidy -rozbíjejí černé a bílé tečky a pomáhají předcházet ucpaným pórům. Tyto látky nejsou bodové, ale musí se použít na celou oblast pokožky postižené akném, aby se zabránilo tvorbě nových komedon. 

Často se musí používat několik měsíců, než zaznamenáte pozitivní výsledky.


Antibiotika - dermatologové běžně předepisují lokální antibiotika (aplikují se na kůži), nebo perorální antibiotika (užívá se vnitřně ústy) pro léčbu akné, protože mají antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. V závislosti na závažnosti vašeho akné může váš dermatolog nejprve doporučit lokální antibiotikum, aby zjistil, jak vaše pokožka reaguje. Pokud to nepovede k optimálním výsledkům, může doporučit jiný plán léčby, který zahrnuje kombinaci perorálního antibiotika a topické léčby - jako je klindamycin, benzoylperoxid nebo retinoid.

Je však důležité, si uvědomit, že dlouhodobé nebo opakované úžívání perorálních antibiotik má rizika. Mohou poškodit mikrobiom a nadměrné úžívání těchto antibiotik může vést k antibiotické rezistenci - ke které dochází, když se bakterie vyvinou tak, aby přežily léčbu antibiotiky.

Studie ukazují, že pokud používáte širokospektrá antibiotika i po krátkou dobu, může trvat až dva roky, než se váš mikrobiom zotaví.

Antibiotika máme s úzkým spektrem a širokospektrální. Širokospektrální antibiotika nerozlišují mezi dobrými a špatnými bakteriemi, takže se je snaží inhibovat všechny, včetně těch, které naše pleť potřebuje. Dlouhodobé užívání širokospektrých antibiotik má za následek nejen nebývalou rezistenci vůči antibiotikům, ale může mít také významný negativní dopad na kožní a gastrointestinální mikrobiom, což vede k nerovnováze mezi mikrobiálními druhy a zvýšenému riziku vzniku chronického zdravotního problému.

Naproti tomu antibiotika s úzkým spektrem účinku se zaměřují na specifické patogeny a dávají prospěšným bakteriím šanci na přežití. Jsou mnohem lepší variantou, protože zvyšují dohled nad antibiotiky, chrání mikrobiom a snižuje rezistenci vůči antibiotikům.

Antibiotika jsou obecně vyhrazena pro lidi se středně těžkou formou akné, včetně zánětlivého a cystického akné. Je velmi důležité dokončit celý průběh jakékoli antibiotické léčby. Nečekejte okamžité výsledky, trvá tři až čtiři měsice, než je možné zaznamenat výrazné zlepšení - průběh se však bude lišit v závislosti na použitém léku a stavu pleti.

Jak dlouho bude trvat, než se zobrazí výsledky ?

Benzoylperoxid, stejně jako všechny způsoby léčby, vyžadují čas aby fungovaly. Možná budete muset počkat 8-10 týdnů, někdy i o něco déle, než uvidíte znatelné zlepšení na vaší pleti. I když to může být lákavé, nepřidávejte další léky na akné a neaplikujte je castěji, nez je doporučeno. Zvýšíte své šance na nepříjemné vedlejší účinky a akné se tím rychleji nevyčisti.




Co způsobuje akné ?

Strava

To co jíte, může přispívat k tvorbě akné.


Mezi potraviny spojené s akné patří:

Živočišné bílkoviny - jako je kuřecí a hovězí maso, které mají vysoký obsah leucinu - aminokyseliny spojované se zvýšenou produkcí mazu a zánětem kůže. 

Mléko - studie se shodují na tom, že se mléko podílí na vzniku akné a že konzumenti, kteří pijí více mléka mají tendenci mít horší akné, než ti, co mléko nepijí. Ne však každému kdo pije hodně mléka se objevují pupínky. Kromě toho, že existuje souvislost mezi mlékem a vnikem akné, vědci přesně neví proč. Ve hře jsou však dva faktory. 

Hormony - někteří odborníci si myslí, že hormony v mléce přispívají k tvorbě pupinků. Mléko obsahuje androgenní hormony, které jsou již dlouho spojovány s tvorbou akné. Jedním konkrétním androgenem je testosteron, který je silně spojen s rozvojem akné. Prostřednicvím komplikované řetězové reakce ve vašem těle vytváří testosteron dihydrotestosteron (DHT) - ten stimuluje mazové žlázy, vytváří mastnější pleť, která je náchylnější k ucpávání pórů a nakonec k pupínkům a akné.

Růstový faktor IGF-1 - mnoho chovatelů krav, dává svým kravám hormony, aby produkovaly více mléka. Jedním takovým hormonem je růstovy fakto IGF-1. V lidském těle IGF vrcholí během dospívání, kdy je akné obvykle nejhorší. 

Odstředěné mléko je spojeno s vyšší hladinou IGF, než mléko plnotučné. Je to tím, že při zpracování odstředěného mléka je do něj přidán syrovátkový protein, aby mléko získalo krémovější konzistenci a některé studie naznačují, že tento protein ovlivňuje rozvoj akné.

 

Cukry - cukr není dobrý pro vaši pokožku. A není to jen cukr, ale také potraviny s vysokým glykemickým indexem, který se rychle přeměňuje na cukr - to následně zvyšuje hladinu inzulínu a klade na vaše tělo nepřirozené nároky, aby se vypořádalo s jídlem, které jste snědli. Jednohuché sacharidy, jako je rafinovaný cukr, bíly chléb a soda, způsobují prudké zvýšení hladiny inzulínu, což vede k ,,výbuch” zánětu v celém těle. Tento zánět produkuje enzymy, které rozkládají kolagen a elastn, což má za následek ochablou kůži a vrásky. Kromě toho se natrávený cukr trvale váže na kolagen ve vaší kůži procesem zvaným glykace. Glykace může mít také za následek zhoršení kožních onemocnění, jako je akné a růžovka. 


Vysokoglykemické sacharidy -jedním z hlavních viníků vzniku akné jsou potraviny s vysokým glykemickým indexem (GI). Glykemický index měří vzestup hladiny cukru v krvi po konzumaci sacharidů. Potraviny s vysokým GI způsobují prudký nárust krevního cukru/inzulínu - zvýšení hladiny cukru v krvi vede ke zvýšení inzulínu, což zase vede ke zvýšení inzulínu podopného růstového faktoru 1 (IGF1). Vysoká hladina IGF vede k inzulinové rezistenci a následujícím proliferaci keratinocytů - to vede k zánětu kůže (akné) a proliferaci sebocytů - která vede k tvorbě komedomů (ucpaných pórů).

Podle glykemického indexu můžeme jednotlivé potraviny rozdělit do tří základních kategorií:

  •  Potraviny s níkým indexem- méně než 55 GI.

  • Potraviny se středním indexem - 56 - 69 GI.

  • Potraviny s vysokým indexem - 70 a více GI -  jako je třeba bílé pečivo, sladké pečivo, bílá ríže, pufovaná ríže, pečené brambory, hranolky, bramborová kaše, bramborové lupínky, med, kukuřicné lupínky,kukuřičný sirup, slazené nápoje a podobně.


Rychlá občersvení a jiná smažená, nebo tučná jídla - všichni víme, že rychlá občerstvení pro nás není to nejlepší. Je to viník rostoucího počtu zdravotních problémů a ze všech stejných důvodů uvedených výše by rychlé občerstvení mělo být na seznamu zakázaného jídla. Obvykle se skládá z hranolků, hamburgerů, pizzy a všech dalších tukových jídel - vysoký obsah nasycených tuků a zpracované přísady mohou zcela narušit vaši hormonální rovnováhu a hladinu cukru v krvi. 

Chcete-li snížit riziko akné, zvolte vyváženou a výživnou stravu s dostatkem čersvého ovoce a zeleniny - zejména těch bohatých na vitamín C a beta-karoten, který pomáhá snižovat zánět.

Hormony

Akné je z velké části hormonální stav, který je řízen androgenními hormony jako je testosteron - ten se obvykle stává aktivní během dospívání a mají ho i ženy, i když je to převážně můžský hormon. Když se zvýší poměr androgenů k ostatním hormonům ve vašem těle, jako je estrogen nebo progesteron, vaše kůže začne produkovat více kožního mazu. Citlivost na hormony v kombinaci s povrchovými bakteriemi na kůži a látkami uvolněnými z tělesných žláz může vést k zánětům, změnám v aktivitě kožních buněk a kolonizaci bakteriemi ve vlasových folikulech. Při této kombinaci se začne objevovat akné. Změna hormonální rovnováhy může být způsobena - léky, antibiotiky, steroidy, specifickými potravinami, menstruací, těhotenstvím, ovulací, menopauzou, nedostatkem spánku, depresí, úzkostí nebo stresem. 

Stres sám o sobě nezpůsobuje akné. Pokud však již máte aknózní pleť, stres tento stav může ještě prohloubit. Je to proto, že stres způsobuje uvolňování hormonů, jako je kortizol a androgeny - stresové akné má tendenci se objevovat na mastných částech pokožky, jako je čelo, nos a brada.


Lze tvorbě pupínků zabránit ?

I když ne všem pupínkům lze zabránit, existují věci, které můžete udělat, abyste minimalizovali jejich výskytu.

  • Dodržujte svou ranní a večerní rutinní péči o pleť a používejte ty správné produkty pro váš typ a stav pleti.
  • Nepoužívejte příliš mnoho produktů najednou (méně je někdy více) a vždy se ujistěte, že se navzájem snesou, nebo si zaděláte na problém. Stejně tak neaplikujte produkty častěji, než je doporučeno výrobcem.
  • Vyhněte se draždivým produktům pro péči o pleť a hledejte produkty, které neobsahují alkohol.
  • Hledejte produkty které jsou nekomedogenní.
  • Pokožku dostatečně hydratujte.
  • Používejte celoročně opalovací krém.
  • Pokud máte sklon k mastným vlasům, snažte se, aby vám nelezly do obličeje - maz z vašich vlasů může přispět k akné na obličeji, krku, zádech a dekoltu.
  • Pupínky nemačkejte a raději si pleť nechte 1-2 krát za měsíc hloubkově vyčistit zkušenou kosmetičkou. Když pupínek vymáčnete, můžete hnis, odumřelé kožní buňky a přebytečný maz zahnat hlouběji do póru/folikuly - to může způsobit, že pupínek bude podrážděný, oteklý a bolestivý. Praskající pupínek může také způsobit infekci způsobenou bakteriemi, které máte na prstech.
  • Mezi časté spouštěče akné patří také přiléhavé oblečení a pokrývky - jako jsou klobouky a sportovní helmy. Dále také pleti neprospívá znečištěné prostředí a povětrnostní podmínky - zejména vysoká vlhkost. 
  • Stejně tak se vyhněte používání mastných produktů péče o pleť, jako jsou krémy a pleťové vody. 


Jizvy po akné

Ačkoli je akné často chronickým onemocněním a trvá třeba jen v období dospívání, může zanechat jizvy na celý život. I když správná péče může pomoci snížit zjizvení, několik dermatologických postupů může pomoci snížit jakékoliv jizvy a může zabránit vzniku jizev nových.

  • Dermabraze - lze ji použít k minimalizaci malých jizev, drobných nepravidelností povrchu kůže, jizev po chirurgických zákrocích a po akné. Jedná se o odstranění svrchní vrstvy kůže elekrickým přístrojem, který kůži ,,obrušuje” - tím jak se pokožka po ošetření dermabrazí hojí, vypadá její povrch hladší a svěžejší.
  • Chemický peeling - se často používá k redukci sluncem poškozené kůže, nepravidelného pigmentu (pigmentových skvrn) a povrchových jizev. Svrchní vrstva pokožky se odstraní chemickou látkou aplikovanou na kůži - tím se pokožka začne regenerovat a zlepšuje se její vzhled.
  • Terapie modrým světlem, nebo fototerapie - využívá zdroj modrého světla u kterého bylo prokázáno, že snižuje počet bakterií způsobujících akné. Terapie modrým světlem nevyužívá ultrafialové (UV) světlo, ani neprodukuje teplo, takže nepoškozuje pokožku.
  • Terapie pulzním světlem a tepelnou energií (LHE) - jde o kombinovanou terapii zeleným světlem a teplem v podobě tepelných pulzů. Funguje tak, že ničí bakterie způsobující akné a zmenšuje mazové žlázy v kůži.
  • Lipofilling - jde o přenos vlastního tuku z jednoho místa na druhé. Tuková tkáň se odebere kanilou, nejčastěji z oblasti stehen,břicha a boků, poté se tuk odstředí, vyčistí a aplikuje do požadovaného místa, aby vytlačil jizvu. Tato metoda se používá ke korekci hlubokých defektů způsobených jizvami, ale i při různých výplních jako například odstranění kruhů pod očima, nebo zvětšení prsou. Při úspěšné aplikaci tukových buněk jich přežívá až 80%, což je skvělé, ale i tak se časem tuk zase vstřebá a bude potřeba ošetření zopakovat. Obrovská výhoda použití vlastního tuku je však v tom, že do těla není vpravována žádná cizorodá látka, proti které by tělo spustilo obranné reakce.