Ochrana proti UVA a UVB záření
Bezpečnost na slunci je celoroční záležitostí, aby byla vaše pokožka chráněná, ať už ležíte v létě u moře, nebo v zimě dojíždíte každý den do práce. Kdykoliv jste venku, bez ohledu na roční období je vaše pokožka zasažena ultrafialovým zářením. Červená kůže, která je oteklá a citlivá na dotek a teplo je charakteristickým znakem průměrného spálení sluncem. Kdyby jste se podívali na svou spálenou pokožku pod mikroskopem, našli by jste poškozené kožní buňky a krevní cévy. Opakované spálení sluncem vede k suché, odbarvené a hrubé pokožce, které se snadno tvoří modřiny. I když spálení pokožky sluncem představuje viditelné nebezpečí spojené s přílišným pobytem na slunci, poškození je mnohem hlubší. Vystavení UV záření může vést k poškození DNA v kožních buňkách a toto poškození může vést k rakovině kůže.
Pokud jde o UV záření, existují tři různé kategorie:
- UVA paprsky - tyto paprsky pronikají hluboko do kůže (dermis) a vedou k předčasnému stárnutí kůže, poškozují kolagenová vlákna a můžou způsobit rakovinu kůže. Tyto paprsky proniknou i přes mlhu, mraky a projdou i sklem.
- UVB paprsky - tyto paprsky jsou zodpovědné za změnu barvy pokožky (opálení) a její spálení. Narozdíl od UVA jsou blokovány mraky a sklem.
- UVC paprsky - tento druh paprsků je zcela absorbován zemskou atmosférou a k naší pokožce nedosáhne, tohoto typu se nemusíte obávat.
Cílem opalovacích krémů je chránit naší pokožku před UVA a UVB paprsky.
Jak opalovací krémy fungují:
Produkty na ochranu kůže proti slunečnímu záření jsou obvykle tvořeny směsí anorganických a organických chemikálií.
- Anorganické (minerální) - minerály jako oxid zinečnatý, nebo oxid titaničitý jsou schopné odrážet UV záření.
- Organické (chemické) - složky jako oxybenzon, nebo avobenzon jsou schopny absorbovat UV záření a následně je uvolňovat z těla jako teplo.
Anorganické (minerální) nebo organické (chemické) ?
Opalovací krémy doporučuji hledat anorganické (minerální). Tyto opalovací krémy UV záření fyzicky odráží a nereagují chemicky na UV záření, jsou stabilnější a snižují riziko jakékoli nežádoucí chemické reakce. Hledejte složky na ochranu proti slunečnímu záření jako oxid zinečnatý a oxid titaničitý.
Organické (chemické) opalovací krémy chemicky absorbují UV záření. Tato chemická reakce snižuje jejich účinnost v průběhu času a vytváří řadu dalších nežádoucích chemických reakcí. V opalovacím krému se vyhněte těmto složkám - avobenzon, homosalate, octisalate, oxybenzon, octocrylen, padimate O, octinoxate a methoxycinnamate.
Systémy hodnocení opalovacích krémů
Označení SPF
Jeden z nejznámějších štítků SPF se týká schopnosti opalovacího krému chránit naší pokožku před UVB paprsky. Číslo SPF udává, jak dlouho bude trvat, než se pokožka spálí, když je vystavena slunci. Pokožka průměrného člověka začne pálit po 10-20 minutách pobytu na slunci. Produkt SPF 15 by pak chránil pokožku před spálením asi 15 krát déle - tedy asi 150 - 300 minut. Opalovací krém však musí být znovu aplikován alespoň každé 2-4 hodiny, i když se jedná o silnější opalovací krém s SPF 50, protože i ten se rychle vypotí, nebo smyje ve vodě.
Označení PA+
Systém označení PA má informovat uživatele o úrovni ochrany před UVA paprsky. Ty nás spálit nemohou, ale způsobují stárnuti pokožky, přispívají k chronickému poškození kůže a poškození DNA v kožních buňkách a toto poškození může vést k rakovinu kůže.
- PA+ znamená, že opalovací krém poskytuje ochranu 40-50% před UVA paprsky.
- PA++ poskytuje střední ochranu a má 60-70% schopnost blokovat UVA paprsky.
- PA+++ nabízí nejlepší ochranu - až 90% ochrany před UVA paprsky.
- PA++++ poskytuje ochranu přes 95% ale tuto ochranu má jen málo produktů.
Čím více znamének plus na vašem opalovacím krému, tím lépe.
Označení PPD - neboli persistent pigment darkening (ztmavení perzistentní pigmentace)
Testy PPD měří, kolik UVA paprsků pokožka vystavená slunci snese bez ztmavnutí. Výsledky PPD jsou pak převedeny do systému PA+++.
- PPD 2 až 4 = PA+
- PPD 4 až 8 = PA++
- PPD 8 až 16 = PA+++
- PPD 16 a vyšší = PA++++
Pokud produkt, který používáte nabízí UVA i UVB ochranu, měl by být označen jako Broad spektrum, nebo širokospektrální.
Jak správně používat opalovací krémy
Opalovací krém může chránit vaši pokožku před rakovinou kůže a předčasným stárnutím. Není však tak účinný, pokud není správně aplikován.
Vyberte si opalovací krém, který má SPF 30 nebo vyšší, je voděodolný a poskytuje širokospektrální pokrytí - to znamená, že vás chrání před UVA i UVB paprsky.
Pokud jde o aplikaci opalovacího krému - chemický opalovací krém, který se vstřebává do pokožky je třeba aplikovat alespoň 20 minut před tím, než vyrazíte ven, aby se složky plně navázaly na pokožku. Pokožce trvá přibližně 20 minut, než opalovací krém absorbuje a začne vás chránit. Zatímco minerální opalovací krém účinkuje okamžitě a lze jej aplikovat těsně před odchodem ven - minerální opalovací krém se musí vtírat, dokud ho neuvidíte. Oba druhy opalovacích krémů je potřeba aplikovat znovu každé 2-4 hodiny. Pokud sportujete, nebo plavete, tak častěji. Pamatujte, že pokud nanesete opalovací krém hodinu předtím, než vyrazíte ven, musíte ho znovu nanést hodinu poté, co vyjdete ven.
Krém aplikujte vždy na suchou pokožku. Když nanesete opalovací krém na vlhkou, nebo mokrou pokožku, ovlivní to jeho absorpci a nebude fungovat. Stejně tak počkejte, než opalovací krém zaschne, než nanesete jakýkoli make-up.
Používejte dostatek opalovacího krému. Doporučené množství jsou 2 mg na cm2 kůže. Na celé tělo průměrné dospělé osoby použijeme asi dvě polévkové lžíce krému. Na pokrytí obličeje platí pravidlo dvou prstů - to znamená, že množství krému, které se vejde na délku dvou prstů zaručuje dostatečné krytí (viz obrázek níže). Pokud používáte sprej, vždy stříkejte jedno místo alespoň dvě sekundy a pak ho rozetřete rukama. Většina lidí aplikuje opalovací krémy pod čtvrtinu až polovinu požadovaného množství. Použití poloviny požadovaného množství opalovacího krému snižuje jeho účinnost - z SPF 30 tím tak získáte skutečnou ochranu pouze SPF 15.
Rakovina kůže se může objevit na jakékoli části těla, proto nezapomínejte opalovací krém nanášet i na špičky a zadní stranu uší, zadní část krku, kolem očí a rty. Rty zejména spodní ret jsou vysoce náchylné k rakovině kůže. Jsou jedním z nejčastějších míst pro bazocelulární a spinocelulární karcinomy. Proto by jste měli používat balzám na rty, nebo tyčinku na opalování určenou speciálně pro rty s SPF 15 nebo vyšším.
Voděodolné přípravky jsou dobré pro horké dny nebo při sportu, protože je méně pravděpodobné, že vám stečou do očí, když se potíte. Nemusí však být tak dobré pro každodenní nošení. Mohou být lepkavější a nejdou tak dobře pod make-up.
Hydratačníkrémy, nebo make-up s obsahem složek SPF 15 nebo vyšší jsou dostačující, když děláte každodenní aktivity a pár minut tu a tam strávíte na slunci. Pokud však trávíte venku hodně času, potřebujete silnější ochranu. Pokud tedy hledáte vyšší ochranu, jako je SPF 50, nejlepší volbou je opalovací krém na obličej, protože jen málo účinných hydratačních krémů obsahuje vyšší úroveň opalovacího krému. Ke všemu většina kosmetických přípravků postrádá dostatečnou ochranu před UVA paprsky. Proto při delším pobytu venku doporučuji vždy na hydratační krém nanášet širokospektrální opalovací krém.
Opalovací krém na obličej obsahuje změkčovadla a další oleje, které mohou účinně dodávat hydrataci. Proto je možné, používat jej bez hydratačního krému. V zimě však doporučuji používat opalovací krém i hydratační krém na obličej, zvlášté pokud máte velmi suchou pokožku. Opalovací krém nanášejte vždy jako poslední vrstvu vaší rutiny, tedy až po séru, nebo krému a vždy na suchou pokožku.
Některé opalovací krémy mohou obsahovat alkohol, který má tendenci pokožku vysušovat. Hledejte proto recepturu bez alkoholu, aby jste se vyhnuli suchu nebo podráždění. Nejčastějším viníkem suchosti je etanol - může být někdy napsáno jako SD alkohol, nebo alkohol denat. Pokud ale uvidíte cetyl, stearyl nebo cetearylalkohol, nepropadejte panice. Jsou to mastné alkoholy, které mohou působit jako změkčovadla zvláčňující pokožku.
Používání opalovacích krémů s vysokým SPF
Většina lidí předpokládá, že čím vyšší SPF, tím lepší ochrana před UV zářením. Ve skutečnosti to však není tak úplně pravda.
Použití opalovacích krémů s vysokým SPF nemusí být nutně pro pokožku vhodné. Krémy s vysokým SPF se často zaměřují spíše na ochranu před UVB paprsky, než na UVA paprsky.
Produkty s vysokým SPF 60+ zůstávají na pokožce déle, snadno poškodí pokožku a způsobí ucpání pórů, čímž se rychle objeví známky stárnutí kůže.
SPF s hodnotami SPF 60 - 100 by se mělo používat pouze na speciální oblast pokožky, kterou je potřeba ochránit před sluncem, jako je pokožka, která se léčí na melasma, nebo je alergická na sluneční záření.
Ne každé vyšší SPF je lepší, protože může způsobovat poškození pokožky, kvůli většímu obsahu chemikálií a ochrana před sluncem není o nic účinnější (cca 1% rozdíl) než ty s menším SPF.
Podle dermatologů bychom měli používat opalovací krémy od SPF 30 do SPF 50. Krémy s SPF menším než 30 nepřinášejí očekávaný efekt.
Pokud je však stav vaší pokožky akné, způsobující zánět a otoky, měli by jste používat pouze opalovací krém s SPF 15 - 30, aby nedošlo k podráždění pokožky.