Správná domácí péče o pleť
Každý usiluje o bezchybnou pleť, která září a je zdravá. Péčí o pleť pomocí účinné rutiny a zdravého životního stylu můžeme oddálit známky stárnutí a vyhnout se problémům s pletí. Dodržováním základů péče o pleť maximalizujete výsledky a pokud bojujete s nějakými kožními problémy, stává se správná rutina péče o pleť ještě důležitější. I když správná rutina zavisí na typu a stavu pleti, existuje několik pravidel, kterých by jste se měly každý den držet, bez ohledu na to, jaký typ pleti máte. Nestačí jen mít dobré produkty péče o pleť. Aby byly vaše produkty nejúčinnější, musíte je také aplikovat ve správném pořadí a nevynechat žádný krok.
Pořadí aplikace produktů je neuvěřitelně důležité. Úkolem pokožky je udržovat věci venku, ale mnoho produktů péče o pleť obsahuje složky, které chceme dostat dovnitř. Jen velmi malé množství těchto klíčových složek může proniknout do pokožky, i když jsou dokonale formulovány. Proto je velmi důležité aplikovat je ve správném pořadí.
Kromě pořadí aplikace je důležité zvážit dobu, kterou vaše pokožka potřebuje, aby produkty vstřebala. Protože však většina znás často spěchá, chápu že to není vždy možné. Proto se snažte svou rutinu péče o pleť udržovat jednoduchou. Mnoho produktů potřebuje 5-30 minut, aby se zajistila správná absorpce, až poté můžete přejít na další krok. Proto když si uděláte příliš komplikovanou rutinu a nedáte každému produktu čas, který potřebuje, nikdy nedocílíte výsledků, jaké očekáváte.
Jak tedy vrsvit produkty péče o plet ?
Hlavním klíčem k odolnosti pokožky je znát svou pokožku a dobře s ní zacházet. Vždy berte v úvahu, jaký typ pleti máte, v jakém stavu se nachází a jaké typy produktů skutečně potřebujete, aby vaše pleť byla čistá a zdravá. A přestože správná rutina závisí na typu a stavu pleti, existuje několik pravidel péče o pleť, kterých by se měl každý držet, bez ohledu na to, jaký typ pleti má. Jednoduchým pravidlem je nanášet produkty od nejtenších po nejhutnější, nebo od tekuté po krémovou. Dále je důležité použít produkty se složkami, které jsou nejdůležitější pro proniknutí do pokožky - jako antioxidanty a vitamíny v sérech a nakonec produkty, které musí sedět na povrchu kůže - jako změkčovadla a zvlhčovadla v hydratačních krémech. Nestačí jen mít dobré produkty péče o pleť, aby byly vaše produkty nejúčinější, musíte je také aplikovat ve správném pořadí a nevynechat žádný z níže uvedených kroků.
Ranní rutina péče o pleť
Pokožku je důležité přes den chránit, takže ranní rutina by měla být zaměřená především na ochranu pokožky před znečištěním, volnými radikály, sluncem a přírodními živly. Ráno byste tedy měli do své rutiny zařadit produkty s antioxidanty, vitamínem C a E, koenzymem Q10 a dalšími aktivními látkami, které podporují ochranu pokožky. Stejně tak byste nikdy neměli zapomínat na každodenní aplikaci širokospektrálního opalovací krému, který pleť ochrání před škodlivými UV paprsky, které poškozují naší pokožku a urychlují její stárnutí.
1. Čištění
Ranní čištění zbavuje pleť nečistot, jako jsou bakterie,prach, kožní maz a pot, které se všechny během noci na pleti nahromadí. Čištění je tedy základním prvním krokem v každé rutině péče o pleť, ať už se líčíte, nebo ne.
Ráno stačí pleť umýt pouze vlažnou, nebo teplou vodou - nikdy nepoužívejte vodu horkou, aby nedošlo k odstranění vlhkosti a přírodních olejů z pokožky. Pokud musíte, umyjte si pleť jemným čistícím prostředkem s vyváženým PH, určeným pro váš typ pleti.
Prostředek na číštění pleti naneste na pleť a jemně vmasírujte čistými prsty, aby se nečistoty z pleti uvolnili. Vyhněte se zbytečnému drhnutí, které může pokožku podráždit a způsobit zánět. Ať k čištění obličeje používáte jakýkoli přípravek, vždy jej z pleti důkladně smyjte. Žádný čistící přípravek v péči o pleť by neměl na pokožce zůstat. Nakonec pleť lehce osušte.
2. Tonikum / pleťová voda
Tonikum, nebo také pleťová voda hraje důležitou roli v péči o pleť a přesto ho většina lidí podceňuje a vynechává. Tonikum nejen že dočišťuje pleť, ale především vyrovnává PH pokožky po tom, co jsme ho narušili vodou, nebo čistícím přípravkem na čištění pleti. Také slouží jako transportní systém pro antioxidanty a deriváty vitaminu B. Každý typ tonika je určen pro jiný kožní problém, některá hydratují, jiná zklidňují a pod., takže je důležité používat ten správný typ pro vaši pleť. Čemu se doporučuji vyhnout, je alkohol v tonizačních produktech. Alkohol na pleť nepatří a při častém používání způsobuje přecitlivělost, dehydratuje a časem přesuší pokožku, která se pak začne více mastit.
Tonikum můžete nanést na navlhčený tampónek a otřít jím pleť, je však lepší si tonikum nanést do čistých dlaní a zapracovat ho do pleti lehce rukama, zvýší se tak jeho účinek a neplítváte tolik produktem, který zůstane v tampónku. Nebo můžete dát přednost jemné mlze, kterou na pleť nastříkáte. V každém případě tonikum nikdy z pleti nesmývejte a nechte ho zaschnout, než přejdete na další krok.
3. Sérum
Sérum je vícesložkový, superkoncentrovaný, tekutý, kosmetický přípravek bohatý na aktivní látky, které řeší specifické problémy, takže je dobré ho mít co nejblíže k pokožce, aby se co nejlépe absorbovalo. Proto sérum nanášejte vždy po tonizaci pokožky, ještě před tím, než nanesete pleťový krém. K tomu, aby se sérum správně absorbovalo do pleti a začalo fungovat jak má, potřebuje svůj čas. Sérum se úplně vstřebá přibližně za 15-20 minut. Nedáte-li mu dostatečný čas, který potřebuje a rovnou na něj nanesete další produkt, nebude vám sérum účinkovat jak má.
Dnes jsou na trhu k dispozici různá séra, ale pro denní použití doporučuji používat antioxidační séra, která poskytují řadu výhod - od zmírnění zánětlivé reakce vaší pokožky až po neutralizaci poškození způsobeného UV zářením a látkami znečišťujícími životním prostředí. Zejména vitamin C může zabránit vzniku pigmentových skvrn, zvrátit poškození ultrafialovými paprsky a stimulovat růst nového kolagenu.
Mějte na paměti, že některá séra, zejména olejová, se aplikují výhradně na vlhkou pleť, ideálně ihned po pleťové vodě, nebo po hydratačním séru. Pleť pak přes vlkost dokáže lépe vstřebat účinné látky z olejového séra. Pokud olejové sérum aplikujete na suchou pleť, tak si z něj pleť moc nevezme, sérum zůstane ležet na pleti a ta zůstane akorát mastná. Olej nedokáže pleť sám o sobě hydratovat, za to ale umí účinně uzamknout vlhkost v pleti, kterou jí ale před tím musíme dodat.
4. Oční krém
Kůže kolem očí je tenčí a citlivější než na zbytku obličeje, takže zde často zaznamenáte známky stárnutí jako první. Pokud máte obavy z předčasného stárnutí očního okolí, začněte používat oční krém. Čím dříve začnete oční krém nanášet, tím déle si můžete užívat jeho účinků. Oční krém doporučuji používat káždé ráno i večer, aby si pokožka kolem očí udržela zdraví a tloušťku kůže očních víček. Vaše pokožka se totiž s věkem ztenčuje (díky úbytku kolagenu) a pokožka v okolí očí ochabuje jako první.
Oční krémy jsou superkoncentrované, takže na obě oči stačí množství o velikosti hrášku. Při aplikaci začněte u vnitřního koutku pod okem a nanášejte prsteníčkem malé tečky v půlkruhu až k obočí. Krém se nikdy neaplikuje těsně pod oko, nebo na pohyblivé víčko. Krém jemně vklepávejte do pokožky dokud se nevstřebá a počkejte alespoň 2 minuty než se uplně absorbuje, pokožku kolem očí zbytečně netřete a netahejte.
Obecně platí, že oční krém by měl být aplikován před denním hydratačním a opalovacím krémem. To proto, že oční krém je obvykle lehký a těžší formule v krémech na pleť by měly zůstat až jako poslední krok.
5. Hydratační krém
Ať děláte, co děláte, nikdy nevynechávejte hydratační krém. Nejzákladnější funkcí hydratačních krémů je hydrativat a zjemňovat pokožku. Mohou ale také doplňovat přirozeně se vyskytující ochranné oleje a další stavební kameny v kůži, jako jsou ceramidy, nebo kyselina hyaluronová, které jsou zásadní pro zadržení vlhkosti v kůži. Naše pokožka stárnutím přirozeně ztrácí schopnost zadržovat vlkost v pleti, proto by každý měl používat hydratační krém, ať máte pleť suchou, citlivou nebo mastnou. Bez hydratačního krému je rutinní péče o pleť neúplná.
Hydratační krém doporučuji aplikovat vždy na navlhčenou pokožku, lépe se potom vstřebá a uzamkne vše v pleti.
Na suchou pookožku je nejlepší hustý krém, plný změkčovadel, zvlhčujících látek, ceramidů a okluzivních látek.
Mastná pleť, nebo pleť se sklonem k akné vyžaduje lehké přípravky na gelové bázi označené jako nekomedogenní, nebo bez oleje.
Citlivá pokožka by měla zvolit krém, který je hypoalergenní a bez potenciálně dráždivých látek, jako je vůně a alkohol.
Hydratační krém naneste pomocí čistých rukou na obličej, krk i dekolt a jemně vmasírute, dokud se plnně nevstřebá. A nezapomínejte, že použití hydratačního krému, který je příliš těžký bez řádného čištění, může mít za následek vznik mílií na vaší kůži, proto je důležité, pleť pravidelně čisti. Stejně tak je důležité, aby jste krém nenanášli příliš blízko očnímu okolí.
6. Opalovací krém
Opalovací krém je nejdůležitější krok v raní péči o pleť. Měl by být posledním krokem každodenní ranní rutiny. Pravidelné a důsledné používání opalovacího krému s ochranou proti UVA i UVB paprskům, pomáha předcházet vzniku jemných linek a vrásek, texturních nedokonalostí, pigmentových skvrn a změn vzhledu pórů v průběhu času.
Večerní rutina péče o pleť
Vaše večerní rutina by měla být odlišná od ranní. V noci pleť nepotřebuje ochranu před sluncem nebo znečištěním volnými radikáli. Místo toho se vaše pokožka přes noc přirozeně regeneruje když spíte a proto by vaše večerní rutina měla být o léčbě a poskytnutí pleti to, co potřebuje. Pokud je třeba podrážděná, zaměřte se hlavně na hydrataci a zklidnění, je-li hrubá a mdlá, dopřejte jí peeling a pleťovou masku. Skrátka večerní čas je ideální na aktivnější péči o pleť.
1. Čištění
Jít spát s make-upem, nebo opalovacím krémem je jedním z největších hříchů péče o pleť. Pouhé umytí obličeje pouze vodou proto nestačí. Většina make-upových produktů je navržena tak, aby vydržely co nejdéle a byly voděodolné, proto je pouhou vodou neodstraníte, stejně tak opalovací krém. Proto by jste měli do své večerní rutiny zařadit čistící produkt na bázi oleje - olej totiž nejlépe rozpouští olej (kožní maz, make-up, opalovací krém apod.). Aby jste dosáhli hlubšího čištění, doporučuji dvojité čištění. To není jen o tom, umýt si obličej dvakrát, ale je za potřebí použít dvou různých čistících produktů. První na bázi oleje a druhý na bázi vody. Jako první krok se použije produkt na bázi oleje, doporučuji používat hydrofilní olej - rozpustí vše, co obsahuje alespoň trošku oleje (make-up, maz, opalovací krém), jsou velmi šetrné k pleti a neodstraňují důležité lipidy. Pleť opláchněte vodou a jako další krok použijte produkt na bázi vody - gel, pěnu. Odstraňuje z pleti nečistoty na bázi vody jako je například pot, nebo špína. Dvojité čištění ale není pro každého a pokud je vaše pleť citlivá, nebo máte kuperózu, není pro vás dvojité čištění tou správnou volbou. Pokud vaše pleť není náchylná k mastnotě, nebo jen příležitostně nosíte make-up, dvojité čištění každý den není nutné.
2. Tonikum / pleťová voda
Stejně jako ráno je i večer potřeba na pleť nanést tonikum a vyrovnat jím tak pleť po čištění. Po čištění je vrchní ochranná vrstva pokožky oslabená kvůli narušení hydrolipidového filmu, který je na jejím povchu, tonikum srovná PH pleti po čištění a tím ji chrání před vysušením, podrážděním a záněty. Tonikum také zlepšuje vstřebávání aktivních látek z kosmetických produktů, které se po toniku aplikují. Tonikum proto nesmýváme a na pleti necháváme.
3. Exfoliace / peeling - maximálně 1. krát týdně
Maximálně jednou týdně je dobré udělat si exfoliační ošetření pleti. To doporučuji dělat vždy večer, když už se pokožka nemusí chránit, ale připravuje se k regeneraci. Exfoliaceje proces odstraňování odumřelých kožních buněk z vnější vrstvy vaší pokožky. Odumřelé kožní buňky a další nečistoty se usazují v pórech, póry když jsou ucpané tak se začnou rozšiřovat a mohou se i zanítit. Exfoliace tedy slouží k tomu, aby naše póry vyčistila, odstranila mrtvé kožní buňky a stimulovala zdravou buněčnou výměnu.
Existují dva základní typy exfoliace - chemická a fyzikální. Chemická je ideální pro citlivou pleť. Využívá alfa hydroxy kyseliny (AHA), beta hydroxy kyseliny (BHA) a enzymy, které chemicky rozpouští vazby odumřelých kožních buněk, takže je lze jemně setřít bez zarudnutí nebo podráždění. Fyzická exfoliace zahrnuje granulovanou látku, jako je peeling. V kombinaci s tlakem, krouživými pohyby a třením prstů peeling smete mrtvé buňky a láme jejich vazby fyzickou silou.
Dávejte však pozor, pokud se vaše pokožka loupe, vaším prvním instinktem může být exfoliace, aby jste získali hladkou pokožku, ale to nemusí být tou nejlepší volbou. I přílišná exfoliace může způsobovat olupování kůže a pokud je vaše kožní bariéra již narušená, nedoporučuji peeling dál používat. Příliš častá exfoliace pleti je bohužel jedna z nejčastějších příčin zanícené pleti a poškozené kožní bariéry, pleť je pak permanentně začervenalá, pálí, máte pocit pnutí i přes mazání krémy a tvoří se šupinky. Pokud je pleť v takovém stavu, peeling vynechejte minimálně měsíc, omezte svou rutinu na základ a zaměřte se hlavně na hydrataci a zklidnění.
4. Tonikum
Možná se divíte proč znovu tonikum, ale je to jednoduché. Mějte vždy na paměti, že pokaždé když si omyjete pleť vodou, použijete čistící přípravek, nebo třeba peeling, měli by jste poté vždy pleť tonizovat a vyrovnat tak její PH. Naše pleť má PH 5,5, pokaždé tedy když pleť čistíme, nebo omyjeme vodou, která má PH 7, tak její PH narušujeme. Pokud má pleť špatné PH, tak je velmi suchá a šupinatá a ať děláte cokoli, je stažená a velmi citlivá. Pokud se tedy pokaždé nevyrovná PH tonikem, vzniká na pleti akné, ekzem, zarudnutí a pleť je citlivá.
5. Maska - 1. krát týdně
Pleťové masky jsou skvělým doplňkem jakékoli večerní rutiny péče o pleť. Obsahují vysoce koncentrované složky speciálně vytvořené tak, aby řešily problémy a vzhled různých typů pleti. Masky mohou pomoci pokožku hydratovat, zklidňovat, odstranit přebytečnou mastnotu, zlepšit vzhled pórů a mnoho dalšího. Masky zachycují vlhkost, nebo složky v pokožce a vytváří film, který pomáhá pokožku hydratovat, zvlhčovat, vysušovat nebo exfoliovat pokožku v závyslosti na použitých složkách a jejich účelu. Pleťové masky umožňují ingrediencím lépe proniknout do pokožky v krátkém čase.
Proto si jednou týdně, vždy po peelingu udělejte pleťovou masku - po peelingu se aktivní látky dostanou do pleti snáze. Masku rovnoměrně rozetřete na celý obličej, krk i dekolt a nechte ji půsonit na pokožku po doporučenou dobu, jaká je uvedena pro vaší konkrétní masku. Doporučenou dobu působení nikdy nepřekračujte. Necháte-li masku na obličeji déle, bude mít obrácený efekt, začne absorbovat vlhkost z vaší pokožky a ta pak bude více vysušená. Při odstraňování masky se snažte nebýt hrubý, pleť nedrhněte, ani netahejte, buďte k ní co nejšetrnější a masku sundavejte jemnými tahy. Pokud používáte masku, která na pleti zasychá, tak k pečlivému smytí masky použijte čistou žínku, nebo ručník a vodu, nesnažte se masku z pleti odrolit. Položte si teplou, vlhkou žínku, nebo ručník na obličej a přidržte na pokožce po dobu několika sekund, aby jste masku po zaschnutí rozpustili a lépe z pleti odstranili. Zbytky masky opláchněte vodou a pleť lehce osušte.
6. Toniku
V případě, že budete masku smývat z obličeje vodou, je potřeba opět použít tonikum a srovnat PH pleti. Možná se vám to zdá moc, ale věřte, že je to potřeba. Pokud však máte masku, která se nesmívá, tonikum používat nemusíte a můžete přejít rovnou na další krok.
7. Sérum
Přes noc se pokožka regeneruje a proto by večerní rutina měla být zaměřená na podporu regenerace. Proto noc aplikujte séra, která pokožku hydratují, zklidňují a regenerují, jako je kyselina hyaluronová, niacinamid, retinol, peptidy, vitamíny B3 a podobně.
8. Oční krém
Kůže kolem očních víček je nejtenčí na těle a je super křehká a tenká. To znamená, že ztrácí vodu rychleji než jiné oblasti na vašem obličeji nebo těle, takže je náchylnějši k suchu a tím k známkám stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky. Nemůžete ale jen tak použít jakýkoli starý pleťový hydratační krém jako oční. Přípravky, které používáte na zbytek obličeje, nejsou určeny pro oblast očí. Použití produktu, který je speciálně vytvořen pro oční okolí, je nezbytné nejen pro zamezení možného podráždění této jemné pokožky, ale také zajišťuje nejlepší výsledky proti stárnutí a dehydrataci. Oční krém vybírejte na základě vašich konkrétních problémů s pokožkou. Otravují-li vás jemné linky a vrásky ? Hledejte recepturu, která využívá retinol a nebo peptidy, dva osvědčené bojovníky proti vráskám. Trápí-li vás tmavé kruhy, hledejte zesvětlující přísady jako je vitamin C, niacinamid, nebo kofein, který pomůže zvýšit oběh a bojovat proti pomalému průtoku krve, který může zhoršovat tmavé kruhy. Kofein je také skvělí pomocník proti otokům. Máte-li pochybnosti, hledejte víceúlohové vzorce, které řeší více problémů najednou. Krém aplikujte stejně jako ráno, lehce vklepejte konečky prtů, dokud se krém nevstřebá. Snažte se krém opravdu vklepávat a ne vtírat. Vtíráním krému můžete podráždit křehké oční okolí a způsobit podráždění nebo zhoršit problém, se kterým se již potýkáte.
9. Hydratační krém
Zvlhčování je obzvlášť důležité v noci, protože vytváří bariéru, která uzavírá přirozenou hydrataci pokožky a jakékoli aktivní složky, které působí proti ztrátě vlhkosti, ke které dochází během spánku. Hydratace by tedy měla být součástí jak ranní, tak i večerní rutiny. Můžete tedy na noc používat stejný hydratační krém, který používáte i přes den, pokud neobsahuje SPF. Nicméně tam kde se běžné hydratační kremy zaměřují pouze na zlepšení přirozené bariéry vlhkosti pokožky, noční krémy obsahují aktivní složky, které napomáhají zlepšení pokožky nad rámec dodávání vlhkosti. Ať použijete jakýkoli hydratační krém, vždy jej aplikujte na navlhčenou pleť, lépe se tak absorbuje do pleti a vše v pleti uzamkne.
Rady a typy
Hydratace
Hydratace je klíčová. Pít dostatečné množství vody je pro pleť velmi důležitá. Když je vaše tělo dehydratované, vaše pokožka může vypadat mdlá, suchá a šupinatá. Udržování hydratace pomáhá vyplavovat toxiny z našeho těla a také poskytuje základní živiny pro zdravou regeneraci a obnovu buněk. Snažte se tedy vypít alespoň 8-10 sklenic po 250 ml vlaźné vody každý den, aby byla vaše pokožka hydratovaná a vypadala co nejlépe.
Vitamin C
Vitamin C (kyselina askorbová) je nabitý antioxidanty o kterých je známo, že dělajívaši pleť zářivou a mladistvou. Pomáhá ničit volné radikály, podporuje obnovu tkání a syntézu kolagenu. Hraje také důležitou roli pří tvorbě kožní bariéry a jako antioxidační ochrana proti poškození UV zářením. Může také pomoci k rychlejšímu hojení ran. Vitamín C se běžně vyskytuje ve vrsvách kůže zvaných dermis a epidermis, kde jsou tyto živiny transportovány z krevního řečiště.
Nedostatek vitamínu C může způsobit, nebo zhoršit výskyt a rozvoj některých kožních onemocnění, jako je atopická dermatitida (AD), nebo kurděje. Rány se hůře hojení, kvůli ztrátě kolagenu a pokožka je zašedlá.
Naše tělo si vitamín C neumí samo vyrobit, ani ho neumí ukládat, proto je velmi důležité ho pravidelně doplňovat buď v potravinách, nebo jako doplněk stravy.
Jak zvýšit produkci kolagenu v pokožce ?
Kolagen je základní stavební kámen zdravé a mladistvé pokožky, svalů, kostí, šlach a vazů a dalších pojivových tkání našeho těla. Naše tělo obsahuje několik typů kolagenu. Ty nejzastoupilejší jsou I., II., III., V a X.
Kolagen typu I. - je nejsilnějšim typem kolagenu. Pokud hledáte pro podporu zdraví pokožky, typ I. je tou nejlepší volbou. Kolagen typu I. lze nalézt například v doplňcích stravy obsahující hovězí, nebo rybí kolagen.
Kolagen typu II. - je hlavní kolagen nacházející se v chrupavce. Tento typ kolagenu se nejčastěji nachází v doplňcích s kuřecího vývaru. Kuřecí kolagen obsahuje také kyselinu hyaluronovou, gelovytou látku která hydrstuje pokožku a vlasy, vyplňuje oči, obklopuje tkáně kolem našich nervů a je obsažena v tekutině, mezi našimi klouby.
Kolagen typu III. - je hlevní složkou naší kůže a orgánů. V těle se kolagen typu III. často nachází na stejných místech jako kolagen typu I. Kolagen který pochází ze svalů, kostní dřeně, chrupavek a kůže krav, je další doplněk, který obsahuje hlavně kolagen typu I. a III.
Kolagen typu I. a III. jsou nejhojnější typy kolagenu v lidském těle, tvoří více než 90 % kolagenu v našem těle a jsou hlavními složkami kůže, vlasů, nehtů, dásní, krevních cév, svalů, zubů, očí, kostí, šlach a vazů.
Kolagen typu V - je jednou z menších kolagenových složek a spolu s kolagenem typu I. hraje významnou roli při regulaci vývoje kolagenových vláken pojivové tkáně. Kolagen tohoto typu také funguje při vytváření buněk placenty těhotných žen a pomáhá formovat buněčné povrchy a vlasy. Je obsažen v cévních výstelkách
Kolagen typu X - se obecně nachází v kolagenu membrán vaječných skořápek a je popisován jako síťotvorný kolagen. Má vliv na kvalitu kloubní chrupavky, tón pleti a podporuje zdravou tloušťku a růst vlasů se snížením lámavosti vlasů.
Chcete-li zvýšit produjci kolagenu, můžete zkusit přidat do svého jídelníčku potraviny bohaté na antioxidanty a vitamíny jako A, E a C. Měli by jste také používat produkty péče o pleť, které obsahují kyselinu hyaluronovou a bakuchiol, obě tyto látky pomáhají stimulovat tvorbu kolagenu. Další způsob jak zvýšit produkci kolagenu jsou poctivé hovězí vývarý, nebo doplňky stravy.
Cukr
Konzumace nadměrného množství cukru může způsobit zánět a vést k vyrážkám. Cukr nebo potraviny s vysokým glykemickým indexem neše tělo rozloží na glukózu, která zvýší hladinu inzulínu a vyvolá zánět v celém těle. Zánět produkuje enzymy, které rozkládají kolagen a elastin, což má za následek ochablou kůži a vrásky. Natrávený cukr se trvale připojí ke kolagenu ve vaší kůži procesem známím jako glykace. Kromě zvýšení účinku stárnutí, může glykace také zhoršit kožní onemocnění, jako je akné, nebo růžovka. Pokuste se omezit sladké nápoje jako jsou limonády a džusy, stejně tak i sladkosti a zpracované potraviny s vysokým obsahem přidaných cukrů.
Mléko
Akné má mnoho příčin a pleť každého člověka je jiná. Existují však významné důkazy, že hormony, obsažené v mléčných výrobcích mohou u některých lidí dráždit nebo způsobit akné.
Pro nadprodukci jsou dojnicím podávány umělé růstové hormony, které ovlivňují jejich produkci mléka. Když konzumujete mléčné výrobky těchto krav, mohou tyto hormony vyvést z rovnováhy váše hormony a to by mohlo vyvolat akné.
Mléko však také obsahuje syrovátka a bílkovinu zvanou kasein, které když trávíme, uvolňují inzulínu podobný růstový hormon IGF-1. Pokud se v lidském těle zvýší hladina tohoto hormonu, ovlivní to tvorbu kožního mazu s viditelnou tvorbou kožních pórů a zvýší se růst kožních buněk.
Ne všechny mléčné výrobky ovlivňují akné stejně. Některé z publikovaných studií poznamenali, že odstředěné a nízkotučné mléko jsou nejpravděpodobnějším spouštěčem a zhoršují akné. Jedním z důvodů může být to, že odstředěné a nízkotučné mléko má vyšší glykemický index než mléko polotučné. Glykemický index udává, jak rychle jídlo zvyšuje hledinu cukru v krvi.
Ucpané a rozšířené póry
Póry slouží jako výstupní brána pro maz. Póry dopravují maz na povrch pokožky, kde nám slouží jako náš přírodní hydratační krém, díky němu je naše kůže pružná a hydratovaná. Pokud se ale tyto výstupní části pórů ucpou, nedokáže maz vytéct na povch pokožky a začne se hromadit uvnitř pórů. Ucpané póry mohou být způsobeny řadou věcí, jako jsou nečistoty, oleje a maz, odumřelé kožní buňky, nahromadění produktů, bakterie, nebo dokonce nerovnováha hormonů.
Aby jste měli póry čisté, je důležité každý den odstranit nečistoty pomocí jemných čistících prostředků. Nezapomínat jednou, maximálně dvakrát týdně používat exfoliační produkty, které pomáhají uvolnit nánosy a udržet póry neucpané. A důležitým krokem v péči o póry je také udělat si alespoň jednou měsíčně šetrné hloubkové čištění pleti, pokud je maz usazený v pórech dlouho, stěny pórů začnou pomalu povolovat a vznikne rozšířený, snadno viditelný pór. Po hloubkovém čištění je také důležité okamžitě aplikovat produkt, jako například čistící masku s jílem. Jíl ještě lépe dočistí póry, zbaví je zbytků mazu uvnitř pórů a pomůže stáhnout stěny póru k sobě.
Pokud trpíte na akné
Nepřehánějte to s velkým množstvým přípravků na akné. Přípravky na akné mají za úkol desinfikovat a regulovat tvorbu mazu, ale nehydratují. Příliš vysušujících produktů není vhodné ani na mastnou pleť. Čím více budete pleť vysušovat, tím více mazu bude produkovat. Pleť je potřeba hydratovat a proto je velmi důležité zařadit hydratační krém a z počátku i hydratační masku klidně třikrát až čtiřikrát týdně, dokud se pleť nezlepší.
Pokud trpíte na aknózní pleť, je také velmi důležité používat každý den čistý ručník, nebo používat ručníky jednorázové - ty vám velmi doporučuji a same je používám. Stejně tak je velmi důležité alespoň každý druhý den převlékat polštář, na kterém spíte. Bakterie se usazují na ručníku, nebo polštáři a i přes správné čištění pleti, se bakterie dostanu z ručníku, nebo polštáře na pleť zpátky. Jste pak v začarovaném kruhu.
Pokud chcete do své pleti investovat, velice doporučuji polštář z pravého hedvábí. Hedvábí má blahodárné účinky na pokožku a vlasy. Protože je hedvábí hygienické, prodyšné a nepodporuje množení bakterií a plísní, doporučuje se pro pleť, která trpí ekzémy nebo akné. Hedvábí má také hydratační účinky, pokožku tedy nevysušuje a vaše produkty péče o pleť přes noc lépe pracují.