Lipidová bariéra pokožky

12.08.2023

Silná, dobře fungující lipidová bariéra je životně důležitá pro zdravou a zářící pleť. Zdravá lipidová vrstva pomáhá pokožce se samoobnovovat, zvyšuje buněčný obrat, podporuje zadržování vlhkosti v pleti, zabraňuje vstřebávání nečistot a poškození sluncem a pomáhá pokožce s hojením ran. Když je tato životně důležitá lipidová vrstva narušená, kůže se stává citlivou, reaktivní, je suchá, červená, zanícená, podrážděná, v některých případech i bolestivá a stává se mnohem méně tolerantní k aktivním složkám a alergenům v produktech péče o pleť. Pokud tedy cítíte pálení a pnutí pokožky, maté otok, zarudnutí, svědění nebo šupinatění, mohou to být známky toho, že vaše lipidová bariéra byla narušená nebo poškozená. V tomto případě by jste měli začít poslouchat, co vám vaše pokožka říká a přestat používat drsné čistící prostředky, peelingy, tonery a podopně a měli by jste se zaměřit na její obnovu. 

Lipidová bariéra, známá také jako kožní bariéra se nachází ve stratum corneum (rohové vrstvě) naší pokožky. Startum corneum se skláda z korneocytů - vrstvy odumřelích kožních buněk a lipidů. Lipidy jsou přírodní sloučeniny, které se nachazejí v kůži a přestože existuje mnoho druhů lipidů - ceramidy, cholesterol a mastné kyseliny jsou dominantními formami a hrají zásadní roli v celkovém zdravý naší pokožky. Stratum corneum si můžete představit, jako cihlovou zeď, kde kožní buňky (korneocyty) jsou cihly a lipidy fungují jako cement (malta), který udržuje tyto cihly pohromadě - tato struktura v podstatě udržuje vodu uvnitř našeho těla a zabraňuje transepidermální ztrátě vody (TEWL). Stejně tak nás chrání před vnějšími/environmentálními stresory, bakteriemi a alergeny.


Externí stresory, které mohou způsobit citlivost lipidové bariéry:

  • Nadměrné slunění.

  • Prostředí, které je příliš vlhké nebo příliš suché.

  • Používání mýdel a detergentů, které mohou odstranit lipidovou bariéru pokožky.

  • Přetížení pleti produkty.

  • Přílišné čištění a exfoliace.

  • Nesprávné vrstvení produktů/aktivních složek.
  • Příliš horká voda při sprchování nebo koupání

Vnitřní faktory:

  •  Hormonální změny - nedostatek estrogenu - například během perimenopauzy a menopauzy může nedostatek estrogenu způsobit zvýšenou citlivost pokožky, protože ovlivňuje schopnost kožní bariéry se sama regenerovat.

  • Genetika.

    Nepodceňujte ani vliv stresu, nedostatku spánku, nadměrného množství alkoholu, konzumace cukru a nesprávné stravy na lipidovou bariéru a její schopnost obnovy. Je důležité, aby jste ji podporovali i zevnitř - zejména udržováním hydratace a dodržováním diety šetrné k pokožce. 



Známky oslabené nebo narušené lipidové bariéry

  • Pnutí pleti
  • Zvýšená citlivost nebo bolestivost pleti
  • Podráždění
  • Otoky
  • Ifekce
  • Zarudnutí
  • Suchost
  • Znatelné odlupování pokožky
  • Svědění
  • Akné, kterého se nemůžete zbavit


Narušená kožní bariéra ne vždy okamžitě ukáže, že se něco děje. Může chvíli trvat než se vyvine problém a časem se může vyvinout i alergie či citlivost. Alergickou reakci či citlivost může být také někdy obtížné přesně určit kvůli opožděné reakci na určitou složku/produkt - zvláště když používáte mnoho různých produktů v jedné rutině.

Jedním ze způsobů jak eliminovat produkty u kterých máte podezření, že způsobují problém je -zcela omezit svou rutinu péče o pleť na úplný základ a zapisovat si co děláte a používáte, aby jste mohli sledovat změny. Jakmile se vaše pleť zotaví, můžete pomalu začít používat vaše produkty, ale doporučuji vždy zavádět produkty do rutiny jeden po druhém - vždy alespoň s týdenním rozestupem - to platí o to víc, jedná-li se o aktivnější produkty, jako jsou retinoidy, chemické exfolianty (kyselinky) a vitamin C. Pak je mnohem snazší poznat co do budoucna vyloučit.


Porušená lipidová bariéra pokožky.


Zda máte oslabenou kožní bariéru můžete poznat také menším testem, kdy si očistíte obličej a počkáte 20 minut než aplikujete další produkty a zvlhčovače. Pokud vaše pleť působí napjatě a ztuhle, je vaše kožní barierá narušena.

Pokud je vaše pokožka citlivější než obvykle nebo máte pocit svědění či pálení, měli by jste se poradit s odborníkem na péči o pleť, aby jste předešli komplikacím. Ponechání poškozené kožní bariéry bez léčby, může vést k dalším problémům, jako jsou infekce, dermatitida, rosacea a ekzém.


Jak opravit, vyživovat a pečovat o kožní lipidovou bariéru.

Když dojde k narušení kožní bariéry, životně důležité látky, které se tvoří v našem těle, se nemohou vyrábět nebo fungovat efektivně, lipidy neudrží buňky neporušené, pokožka je tím propustnější a škodlivé toxiny a alergeny jsou schopny proniknout do pokožky, kde spustí zánětlivou reakci. Stejně tak se ztrátou hydratačních vazebných složek kožní lipidové bariéry můžeme vidět suchost pleti a další související příznaky dehydratované pokožky. Naštěstí se nemusíte obávat, že by poškození vaší lipidové bariéry bylo trvalé. Jen zřídka dojde k nevratnému poškození, budete však muset být trpěliví. Jakmile dojde k poškození, nelze přesně říct, jak dlouho bude trvat jeji oprava a obnova, protože to zcela závisí na vaší situaci.

Když vaše pokožka šílí, je snadné propadnout panice a uchýlit se k napájení pokožky všemi možnými produkty - ale tím vaši pokožku přetížíte a příliš velké množství jemných nebo reparačních přípravků může vaši pokožku ještě více vystresovat. 

Během procesu hojení by jste měli upřednostňovat jemné a zklidňující přípravky, jako jsou zvlhčovadla, která mají tři typy lipidů - ceramidy, mastné kyseliny a cholesterol. Některé krémy jsou speciálně vyrobeny tak, aby pomáhaly opravovat kožní bariéru, podporovaly produkci ceramidů a působily jako zvlhčovadlo. Zvlhčovadla jsou životně důležitá kvůli jejich silné schopnosti vázat vodu na kožní buňky a udržovat správnou hydrataci. Ingredience jako glycerin, skvalen, sorbitol a kyselina hyaluronová obsahují tyto vlastnosti a budou vašimi spojenci během procesu obnovy. Stejně jako zvlhčovadla jsou důležité i antioxidanty - ty chrání pokožku před náporem škodlivin z prostředí. Mezi učiné antioxidanty pro obnovu kožní bariéry patří niacinamid (vitamín B3) také nazývaný cica, resveratrol a polyfenoly ze zeleného čaje. Pomoci nahradit vyčerpané kožní lipidy můžete také aplikací rostlinných olejů, které jsou přeplněné antioxidanty. Přírodní oleje, jako je slunečnicový, sezamový, olivový nebo světlicový olej, obsahují kyselinu linolovou a jsou to vhodné přísady do pleťových produktů pro obnovu bariéry. Tyto oleje podporují homeostázu kožní bariéry, jsou protizánětlivé a antioxidační. Arganový olej také obnovuje funkce bariéry a navíc má schopnosti zadržovat vodu v pokožce a tím ji udržet hydratovanou. Pozor si. však dávejte na samotnou kyselinu olejovou - způsobuje narušení bariéry a nakonec vyvolává dermatitidu. 

Existují také doplňky stravy - například esenciální mastné kyseliny, bohaté na omega jako je papulka nebo rybí olej, které pomáhají podpořit lipidovou vrstvu.

Zcela by jste se měli vyhnout přípravkům s parfemací, alkoholem a peelingům, protože ty mohou pokožku dále dráždit a vytvářet na povrchu pokožky mikroslzy - tím se vaše datum zotavení posune ještě dále. Stejně tak by měli být odloženy některé aktivní složky jako jsou AHA, BHA a retinoidy. Vyhnout by jste se měli pěnivým čistícím prostředkům obsahujícím SLS/SLES - Sodium laureth sulfate a zvažte použití šetrnějších možností jako jsou čistící prostředky na bázi hydrofilního oleje, mléka nebo krému. Čistění by mělo zanechat vaši pokožku jemnou a vyživenou, nikoli s pocitem pnutí a suchosti. Také dbejte na to, aby jste se nepřečistili - i když máte příliš mastnou pleť nebo bojujete s akné. Nadměrné čištění, zejména za pomoci drsných čistících prostředků může problém zhoršit.

Jakmile zmizí jakékoli známky podráždění a zarudnutí, budete vědět, že se vaše pleť vrátila do své bývalé slávy. Zdravá pokožka se zdá být baculatější, pružnější a jemnější, zatímco nezdravá pokožka se nadále jeví jako matná, hrubá, suchá a šupinatá. Pokud po dvou až třech týdnech nezaznamenáte samovolné hojení pokožky, může být zapotřebí intenzivnější rutina nebo ošetření.



Pokud máte pocit, že je vaše bariéra narušená, je nejdůležitější omezit vaši rutinu pouze na jemný čistící prostředek, tonikum pro vyvážení pH po čištění, hydratační krém podporující bariéru a širokospektrální opalovací krém. Pokožka potřebuje čas na zotavení a to může trvat několik týdnů - poslouchejte svou pokožku a budete vědět, kdy můžete do své rutiny zase přidat další produkty - až ten čas přijde, začněte pomalu a postupně.