Retinoidy

16.06.2023

Než se ponoříme do typů retinoidů, vysvětlíme si nejdříve co přesně jsou. Retinoidy jsou třídou derivátů vitamínu A. Bez ohledu na to, který retinoid si vyberete, všechny musí být převedeny na kyselinu retinovou, aby fungovaly. Kyselina retinová  se váže na retinoidní receptory v naší kůži a urychluje rychlost buněčného obratu, tím vyhlazuje vrásky, rozjasňuje matnou pleť a udržuje kontrolu nad akné. Místo toho tedy vědci vyvinuli jiné formy vitamínu A. 


Druhy retinoidů

Kyselina retinová (tretinoin) - je nejčistší formou retinoidů - vzhledem k tomu, že se nemusí převádět, začne fungovat okamžitě. To také znamená, že je drsná, vysušující a dráždivá pro většinu typů pleti a proto je pouze na lékařský předpis.

Tazareton - další retinoid na předpis, který má potenciální vedlejší účink. Neaktivuje tolik receptorů jako kyselina retinová, takže je o něco málo účinný - zejména na akné. 

Adapalene - tazareton a adapalen jsou často srovnávány, protože jsou si podobné. Hlavní rozdíl je v tom, že adapalen je nabízen ve volném prodeji - přesto může být dráždivý, takže pokud máte citlivou pokožku, nejprve se poraďte se svým lékařem.

Granactive retinoid - má mnoho pozitivních atributů, podobně jako kyselina retinová se nemusí přeměňovat a je neuvěřitelně účinný. Granaktivní retinoid je o mnoho  méně dráždivý a nevyžaduje lékařský předpis.

Retinaldehyd (retinal) - je to vyvážený a silný retinoid. Je to doslova další krok, protože enzymy naší pokožky rotinoidy přeměňují na retinal a poté na kyselinu retinovou. Takže jakýkoli retynolový přípravek bez předpisu, který si nanesete na pokožku se v určitém okoamžiku změní na retinal - to znamená že pokud aplikujete retinal přímo, je o jednu konverzi méně, než se dostane na kyselinu tetinovou.

 Ideální koncentrace je 0,1%.

Retinyl retinoate - vyžaduje také jednu konverzi, ale je trochu unikátní - převádí se na část kyseliny retinové a část retinolu. 

Retinol - přeměňte kyselinu retinovou dvakrát a máte retinol - po nanesení na kůži tedy musí projít dvěmi enzymatickými přeměnami. Nejprve jej enzymy v kůži přemění na retinal a poté na kyselinu retinovou- při tomto procesu se mnoho účinků ztrácí, takže retinol není příliš silný. Je to nejznámější typ retinoidů, který se nachází v kosmetických produktech, ale jako molekula není příliš stabilní a mnoho retinolových přípravků ztrácí svou účinnost brzy poté, co je začnete používat, protože jakékoli vystavení slunečnímu světlu a vzduchu způsobuje degradaci retinolu. Pokud si tedy nevšímáte žádné změny na pleti, je možné, že se váš produkt příliš znehodnotil. Někdy se také používá zapouzdřený retinol - to znamená, že aktivní retinol je obalený ochranným povlakem, který uvolňuje retinol až poté, co projde povrchem pokožky - což snižuje i možnost podráždění.

Ideální koncentrace je 0,5% - 1%.

Estery retinolů - retinolové estery vyžadují tři konverze. Jsou trochu speciální, protože ke svému fungování vyžadují další molekulu. Účinnost esterů zavisí na účinnosti zvolené molekuly, uvedené v názvu - například retinylpalmitát je ester vitamínu A a kyseliny palmitové. Další třeba retinyl acetát, retonyl propionát nebo retinyl linoleát.

Perorální retinod - Isotretinoin - je to retinoid pouze na lékařský předpis, který se užívá perorálně. (vnitřně). Funguje tak, že zmenšuje mazové žlázy, ale je to vážný lék se skutečmými cedlejšími účinky jako jsou - únava, změna hlasu, suchá kůže v blízkosti očí, úst a nosu, zrudnutí nebo povení, růst nebo ztráta vlasů,.. Někdy se používá k prevenci některých typů rakoviny kůže a při léčbě jiných druhů rakoviny.

* Bakuchol + Arophira - technicky vzato, žádná z těchto složek nejsou retinoidy, protože neobsahují žádny vitamín A. Pocházejí spíše z rostlin, ale své místo si zde vydobili, protože přinášejí výhody podobné retinolu - jak pro akné, tak pro stárnoucí pleť. 

Arophira - pomáhá snižovat tvorbu kožního mazu, uvolňuje póry a předchází vzniku pupínků.

Bakuchiol - podporuje elasticitu, pevnost pleti a zároveň snižuje výskyt jemných linek a hyperpigmentace.

Ze všech typů ,,retinoidů” jsou tyto rostlinné alternativy nejšetrnější, díky žemuž jsou ideální pro osoby, kteří používají retinol poprvé, nebo mají citlivou pleť.



Rady a typy

Při nákupu produktů s retinoidy se snažte vždy najít úplný seznam. Pokud tam není slovo jako retinol nebo retinal pak víte, že produkt neobsahuje žádny retinoid.

Nanášení opalovacího krému každý den je nezbytné, protožeretinoidy často způsobují, že je pokožka citlivá na slunce.

Ujistěte se, že používáte retinody v noci, protože sluneční záření je může oslabit. Zářivka nevadí. ;)

! Nikdy neužívejte retinody, pokud plánujete otěhotnět, nebo již miminko čekáte, nebo kojíte. Retinoidy se mohou přenášet na plod prenatálně přes placentu a postnatálně přes mateřské mléko. Retinody zvyšují riziko fetálního retinoidního syndromu, který může způsobit fyzické vrozené vady jako - srdeční vady, zpomalený růst nebo abnormality uší a očí. 

 Produkty, kterým se vyhnout

Produkty péče o pleť, včetně vysoušedel a exfoliantů, mohou nepříznivě integrovat s retinoidy a dráždit vaši pokožku. Při používání retinoidů je tedy nejlepší vyhnout se jiným vysoušecím činidlům, jako jsou tonery, adstringenty a léčivé čistící prostředky - tyto produkty způsobují další podráždění. Retinoidy také odlupují pokožku a uvolňují póry, přidáním dalšího silného exfoliantu, jako je alfa-hydroxykyselina (AHA) k retinoidům zanechá vaši pokožku ,,syrovou” - bez ochrany. Stejně tak je to i s beta-hydroxykyselinou (BHA) - běžně známou jako kyselina salicylová. Stále můžete používat exfolianty, ale jejich použití oddělte od retinoidů. Čemu by jste se měli také vyhnot je kombinovat retinoidy s vitamínem C, benzoylperoxidem, kyselinou salicylovou nebo glykolovou a nikdy nemíchejte dva různé produkty s retinoidy.