Slunění a permanentní make-up

14.06.2024

Prázdninová sezóna je v plném proudu a mnoho klientek chodí na proceduru permanentního make-upu, protože se nechtějí starat o svůj make-up na pláži a v mořských vlnách. Ale víte, jak slunce ovlivňuje permanentní make-up?

Pokud jste se rozhodli vylepšit svůj vzhled a zkrátit čas strávený nanášením make-upu pomocí kosmetického tetování (pmu), musíte vědět, jak se o své nové tetování starat. Vystavení slunci po tetování může mít negativní účinky, a to jak bezprostředně po zákroku, tak i v průběhu času. 

Zde je několik faktů o tom, jak vystavení slunci ovlivňuje tetování a jak můžete chránit pokožku a kosmetické tetování před poškozením sluncem.


Proč jsou PMU a opálování neslučitelné

Zvažte mechanismus opalování: sluneční záření se skládá ze dvou typů paprsků - UVA a UVB. I přez to, že mohou UVA paprsky pronikat do hlubších vrstev pokožky jsou UVB paprsky silnější a bez ochrany způsobují pokožce okamžité poškození. Když je člověk vystaven slunci, zejména UVB paprskům, začnou se melanocyty v epidermis redistribuovat způsobem, který chrání pokožku před nadměrným zářením. Avšak tam, kde melanocyty chybí, mohou UVB paprsky proniknout do buněk a poškodit jejich DNA.

Kvůli ochraně pokožky se začíná produkovat více melanocytů hluboko v dermis, ale trvá několik dní, než proniknou do horních vrstev kůže, a proto se po pobytu na slunci objevuje opálení. K podpoře procesu produkce více melanocytů se zvýší průtok krve do ozařované oblasti, což způsobí zčervenání kůže.

Co to má společného s permanentním make-upem?

V důsledku zvýšeného průtoku krve v exponované oblasti kůže bude lymfatickým systémem odstraněno více pigmentových částic. V kombinaci s přirozeným procesem hojení je úplné vymizení pigmentu téměř nevyhnutelné. Ostatně i ve chvíli, kdy se ošetřovaná oblast konečně zahojí, způsobí zvýšené prokrvení vážné vyblednutí. 

To je hlavní důvod, proč po zákroku permanentního make-upu je kategoricky zakázaná jakákoli forma opalování, včetně solária, po dobu asi 4 týdnů. Ošetřená oblast kůže by měla být pokryta oděvem nebo, pokud je to možné, měli byste zůstat ve stínu. Vaši pozornost je nutné zaměřit na to, že pigment v pokožce v této fázi žádný opalovací krém nezachrání.

 Vystavení UV záření může způsobit, že zahojený permanentní make-up bude tmavší, velmi rychle vybledne nebo nevydrží vůbec. 

Navíc přemýšlíte-li o mikropigmentaci neměli byste se 30 dní před zákrokem opalovat, protože opálená kůže krvácí a nemusí se vůbec hojit.


Čerstvě potetovaná kůže je náchylnější k poškození sluncem

Tetování kosmetické nebo jiné, zahrnuje drobné vpichy do kůže. To způsobuje zánět, který činí pokožku zranitelnější vůči poškození sluncem. Zatímco se pokožka hojí, musíte ji chránit před slunečním zářením. Doporučuji vyhýbat se slunci po dobu nejméně čtyř týdnů po provedení kosmetického tetování – když jste venku, noste klobouk, který vám zastíní obličej, abyste ochránili tetovanou pokožku před poškozením sluncem.

Potetovaná kůže, která se ještě hojí, se může při vystavení UV záření snadno spálit. Pokud své nové tetování během prvních čtyř týdnů venku nezakryjete, můžete si poškodit kůži i tetování. Silné spálení od slunce může zanechat jizvu na kůži, zvýšit riziko rakoviny kůže a změnit vzhled vašeho tetování. Nestojí za to, riskovat vaše zdraví nebo vzhled – při vycházení ven buďte opatrní, zvláště během prvních několika týdnů po aplikaci tetování.

Po počátečním procesu hojení byste měli vždy nosit opalovací krém na ochranu tetování. Než ale začnete používat ochranný opalovací krém, budete muset počkat cca 14 dní, než ho budete moci použít.

Pro dosažení nejlepších výsledků postupujte přesně podle pokynů pro následnou péči. Jakmile můžete použít opalovací krém, je důležité jej používat každý den, abyste si tetování zachovali.


JE ZNÁMO, ŽE POUHÁ JEDNA HODINA POBYTU NA SLUNCI BEZ JAKÉKOLI OCHRANY, MŮŽE MÍT OBROVSKÝ VLIV NA VAŠE TETOVÁNÍ, JEHO ROZKLAD A BLEDNUTÍ PIGMENTU. TENTO PROCES MŮŽE BÝT JEŠTĚ URYCHLEN, KDYŽ SE TO SPOJÍ S HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHOU.

Po zahojení

I když je oblast plně zahojená a pokožka je silnější, vystavení slunci je pro permanentní make-up stále škodlivé. UV paprsky mohou urychlit vyblednutí pigmentu a přílišná expozice povede k tomu, že pigment zmizí výrazně rychleji, než se očekávalo, a dokonce vybledne do nežádoucích tónů. Je důležité, abyste si to uvědomili ještě předtím, než absolvujete ošetření, aby se předešlo nepříjemným překvapením, pokud váš permanentní make-up vybledne nebo zešedne po pouhých 6 měsících!

 Po zahojení permanentního make-upu je proto velmi důležité používat opalovací krém s SPF 50. 

Vezměte prosím také na vědomí, že spálení se nestává pouze na pláži: slunečním paprskům jste v každodenním životě vystaveni denně a to nejen v létě. UV paprsky mohou pronikat pokožkou po celý rok proto byste měli používat SPF 50 každý den a to i v chladnějších měsících. Nejen, že pigment vydrží déle, ale aplikace SPF na celý obličej je nesmírně prospěšná při ochraně pokožky před poškozením sluncem, předčasným stárnutím a významně snižuje riziko rakoviny kůže.



Ochranné opalovací krémy

MINERÁLNÍ NEBO CHEMICKÉ - JAKÝ JE ROZDÍL?

Minerální opalovací krémy

Minerální ingredience sedí na povrchu vaší pokožky a vytváří ochrannou bariéru a nemají schopnost se do pokožky vstřebat. Světlo se buď absorbuje do ingrediencí, nebo se odráží od vašeho těla zpět do atmosféry podobně jako od zrcadla nebo alobalu. Díky tomu je to NEJLEPŠÍ forma ochrany vašeho permanentního make-upu a ochrany před předčasným stárnutím. 

Složení minerálního opalovacího krému:
Oxid titaničitý - Oxid titaničitý nabízí ochranu před UVB a krátkým UVA zářením, ale ne dlouhovlnným UVA zářením. Oxid titaničitý je nedráždivý.
Oxid zinečnatý – Oxid zinečnatý nabízí širokospektrální ochranu (UVB a většina UVA). Pravděpodobně nejlepší dostupná širokospektrální ochrana.
 

Chemické opalovací krémy

Chemické opalovací krémy nejsou účinné okamžitě a vyžadují 20-30 minutovou prodlevu po aplikaci, než se stanou účinnými, zatímco minerální opalovací krémy jsou účinné okamžitě. Chemická složka ochrany proti slunečnímu záření absorbuje sluneční záření, aby se zabránilo poškození sluncem, ale také se absorbuje do vaší pokožky. Někteří lidé mají při pocení alergické reakce a pálení očí. Chemické opalovací krémy NECHRÁNÍ náš implantovaný pigment před předčasným vyblednutím a mohou být příčinou stařeckých skvrn a pigmentace.

Shrnutí

Oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý jsou jediné složky obsažené v opalovacích krémech, které působí jako zrcadlo na povrchu pokožky a blokují UVB a většinu UVA záření proniknout do pokožky. Proto vám doporučuji používat pouze opalovací krémy s obsahem oxidu zinečnatého nebo titaničitého a zařadit je do vaší každodenní kosmetické rutiny, abyste zajistili maximální ochranu vám i vašemu tetování.

Co když se nebudete řídit radami ohledně slunění ?

I když svým klientům dávám všechny správné pokyny k péči o jejich tetování, nikdy nemám žádnou kontrolu nad tím, zda je budou následovat. Zejména pokud jde o vyléčené PMU, v těchto případech je obvykle obtížnější přesvědčit klienty, aby se vyhýbali soláriu a nadměrnému opalování a především aby používali opalovací krém s SPF 50. 

Klienti, kteří však tuto radu nerespektují, mnohem častěji zaznamenají vymizení výsledků krátce poté, co zaplatili za ošetření.

Tetování může také vyblednout do nechtěného tónu mnohem rychleji. Pokud k tomu dojde a tetování vyžaduje pravidelnější doplňování v kratším čase, je to pro kůži traumatičtější a vystavujete ji riziku infekce a jizev. Může se také extrémně prodražit!

Co se týče používání solária, to by měli klienti s permanentním make-upem úplně vynechat, protože vysoce intenzivní UV záření rozhodně urychlí vyblednutí a sníží životnost tetování.