Toxické chemikálie v kosmetice

20.07.2023

Konvenční kosmetiku najdete v každé drogérii, nebo na internetu - od levné po drahou - v mnoha barvách, tvarech a vůních. Sliby výrobců zní báječně a krém, šampon nebo nejnovější lak na vlasy rychle skončí v nákupním košíku. Ale podívali jste se někdy na seznam ingrediencí ? Bohužel, konvenční pečující produkty, které se teoreticky zdají bezbečné, obvykle obsahují desítky přísad, které jsou pro nás škodlivé.

Většina z lidí si obecně neuvědomuje, co přesně je obsaženo v jejich  make-upu a kosmetických produktech, které pravidelně používají a navíc většinou ani nechápou, jak velký dopad mohou mít tyto chemikálie na jejich zdraví. Nicméně existují důkazy, že vystavení některým složkám v kosmetice může vést ke zdravotním problémům.


Látky, kterým by jste se měli vyhnout.

O některých chemických přísadách je známo, že jsou škodlivé - proto vědět na které si máte dát pozor, vám může pomoci snížit nebo omezit vystavení těmto škodlivým chemikáliím a tím i eliminovat zdravotní potíže. Na každém produktu je však uvedený seznam ingrediencí, který je často tak složitý, že když ho začnete zkoumat, můžete mít pocit, že jste spadli do králičí nory. Proto jsem vám níže vypsala několik kosmetických přísad, kterým by jste se měli vyhnout vždy.


  • ALKOHOL - SD ALKOHOL, ISOPROPYL ALKOHOL, DENATUROVANÝ ALKOHOL, BENZYLALKOHOL, ETHANOL, METHANOL, ETHYLALKOHOL, ALCOHOL DENAT 
Alkohol má v kosmetickém průmyslu různé funkce a proto jej lze nalézt v široké škále produktů - od podkladových bází po laky na vlasy.

Alkoholy v péči o pleť, které nejsou pro naši pokožku dobré - jako třeba benzylalkohol - patří mezi vysušující alkoholy. Tyto alkoholy vysušují pokožku, kterou zanechávají suchou, šupinatou a svědivou a také narušují proces obnovy pokožky a její funkce. Ne všechny alkoholy jsou však pro vaši pokožku špatné - mastné alkoholy jako CETYL ALCOHOL  - odvozeny z přírodních tuků a olejů jsou skvělými hydratačními činidly.


  • BARVIVA ČERNOUHELNÉHO DEHTU - nebo také P-FENYLENDIAMIN nebo PPD.

Jsou to barviva na vlasy, která se dříve vyráběla z vedlejších produktů uhelného průmyslu, ale niní se vyrábí převážně z ropy. 

Způsobuje alergické reakce.


  • BENZALKONIUM CHLORID

Jde o organickou sůl, která v kosmetice působí jako povrchově aktivní látka. Běžně se vyskytuje v opalovacích krémech a hydratačních krémech.

Může způsobit podráždění očí, kůže a dýchacího systému. Stejně tak může spouštět alergie. Pokud tedy máte citlivou pokožku nebo jste náchylní k alergiím, měli by jste se mu určitě vyhnout. 


  • BENZOFENON - nebo také OXYBENZONE, SULISOBENZON, BUTYLMETHOXYDIBENZOYLMETHAN, 4-METHOLBENZYLIDEN CAMPHOR SULISOBENZON SODNÝ.

Přidává se do mýdel pro udržení vůně a zabraňuje vyblednutí barvy kosmetických produktů. Přidává se například do laků na nehty, šampónů, kondicionérů, sprejů na vlasy, hydratačních krémů a parfémů. 

Je považován za endokrinní disruptor - narušuje fungování hormonů v těle.


  • BUTYLOVANÝ HYDROXYANISOL (BHA) nebo BUTYLOVANÝ HYDROXYTOLUEN (BHT).

jsou to chemické sloučeníny používané jako syntetické konzervanty v kosmetických produktech v kterých zabraňují oxidaci a plísni.

Považuje se také za endokrinní disruptor, který může destabilizovat reprodukční hormony u žen i mužů.


  • DIETHANOLAMIN a TRIETHANOLAMIN nebo DEA, DEOA,TEA, Cocamide DEA, DEA-CETYLFOSFÁT, DEA OLETH-3 FOSFÁT, LAURAMID DEA, MYRISTAMID DEA, OLEAMID DEA, TEA-LAURYLSULFÁT.

Používá se jako pěnidlo a emulgátor.

Je to karcinogen, narušuje DNA, může způsobit alergické reakce a má nepříznivý vliv na nenarozený plod.


  • ETHANOLAMINY nebo také KOLAMIN, ETA, MEA, KOLAMIN

Slouží jako základní složka při výrobě detergentů, emulgátorů, léčiv apodobně.

Jsou brány jako hormonální disruptory a spouštěče rakovinového bujení. Mohou také způsobit alergické reakce a imunotoxicitu.


  • FORMALDEHYD nebo také METHYLENGLYKOL, METHANAL, METANAL a  FORMALÍN - a konzervační látky uvolňující formaldehyd, které uvidíte pod názvy - DMDM HYDANTOIN, POLYOXYMETHYLEN UREA, DIAZOLIDINYL UREA, BROMOPOL, IMIDAZOLIDINYL UREA, GLYOXAL METHENAMIN, QUATERNIUM-15 a HYDROXYMETHYLGLYCINÁT SODNÝ.

Používají se v kosmetických produktech, aby se zabránilo tvorbě bakterií a lze je nalézt i v produktech pro uhlazování vlasů.

Mezi zaznamenané reakce na formaldehyd a související složky patří - podráždění očí, bolesti hlavy, nevolnost, kožní vyrážky a podráždění. Při dlouhodobém užívání byly produkty obsahující tyto složky spojovány s rakovinou.


  • FTALÁTY jako DIETHYLFTALÁT, DIBUTYLFTALÁT, Di-2-ETHYLHEXYLFTALÁT (DEHP), BUTYL BENZYL FTALÁT (BBP), DIMETHYL FTALÁT (DMP) a podobně.

Názvů je hodně a vždy končí slovem FTALÁT - u zkratek si pamatujte, že většinou mají poslední pismeno P.

Jsou to organické sloučeniny kyseliny ftalové a nejčastěji se používají jako změkçovadla při průmyslové výrobě plastů jako jsou napriklad PET lahve. Také se ale běžně používají v kosmetických produktech jako jsou třeba laky na nehty, pleťové vody a lepidla na řasy.

Mohou mít vliv na naše reprodukční ústrojí a hormonální systém. Také mohou způsobit alergii a astma.


  • HLINÍKOVÉ SOLI nebo ALUMINA, ALUMINIUM CHLORIDE, ALUMINIUM STEARATE, ALUMINIUM POWDER a Cl77000.

Hlavní oblastí použití hliníkových solí v kosmetice jsou deodoranty. Zde jejich adstringentní účinek působí jako antiperspirant. 

Soli hliníku jsou problematické, protože se vstřebávají do kůže a je u nich podezření, že podporují Alzheimerovu chorobu a rakovinu prsu. 

  • HOMOSALATE - HOMOSALÁT

Je široce používaná chemikálie v opalovacích krémech a výrobcích péče o pleť s SPF, protože má schopnost absorbovat UVB záření.

Jedná se o potenciální endokrinní disruptor a ovlivňuje produkci hormonů. Může také způsobovat podráždění kůže a alergické reakce.


  • HYDROCHINON

Je oblíbený pro své bělící a zesvětlující vlastnosti a nachází se v produktech pro bělení pleti.

Je spojován s orgánovou toxicitou a rakovinou.


  • LAURETHSULFÁT SODNÝ - SODIUM LAURYL SULFATE (SLS) nebo (SLES)

V kosmetice se nejčastěji používá jako emulgátor, nebo povrchově aktivní látka. 

Je dobře známo, že způsobuje kožní nepohodlí, které může vést ke změně funkce kožní bariéry a ztrátě vody. Výzkum také zjisti, že SLS může dráždit pokožku a že teplá voda podráždění zhoršuje.


  • MASTEK nebo také TALEK, TALC, STEATIT, SOAPSTONE, TUČEK, LOJOVEC, KLOUZEK

Je přirozeně se vyskytující minerál, který dokáže absorbovat přebytečné tekutiny. Je přidáván do dětských pudrů, očních stínů, tvářenek, deodorantů a mýdel, aby absorboval vlhkost.

Má však složení podobné azbestu a nachází se i ve szejných lomech. Kontaminace azbestem je proto hlavním důvodem, proč je mastek považován za škodlivý. Je také považován za karcinogenní a mastek ve formě pudru, který lze jednoduše vdechnout může způsobovat astma, suchý kašel nebo bronchitidu.


  • METHYLISOTHIAZOLINONE a METHYLCHLOROISOTHIAZOLINE

Často se používají jako konzervační látky a běžně se vyskytují v šampónech, kondicionérech a mycích prostředcích. 

Vyvolávají podráždění, citlivost a alergie.


  • MINERÁLNÍ OLEJE nebo také MINERAL OIL, PARAFFINUM LIQUIDUM, PARAFFINUM SUBLIQUIDUM, CERA MICROCRISTALLINA, MICROCRYSTALLINE WAX, OZOKERIT CERESIN.

Minerální oleje nahrazují kvalitní rostlinné oleje. Získávají se z ropy, která se filtruje, dokud nevznikne průhledný olej. Používají se v krémech.

Minerální olej je obecně dobře snášen, ale nedodává pokožce žádné živiny a ke všemu povrch pokožky uzavírají - pokožka pak pod vrstvou nefunguje správně a nemůže být zásobována živinami. Kromě toho se pod vstvou minerálního oleje obzvláště dobře množí choroboplodné zárodky a bakterie - výsledkem pak může být akné a černé tečky. 

  • OCTINOXATE nebo OKTYLMETHOXYCINNAMÁT, (OMC), ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE

Vypadá jako čirá, ve vodě rozpustná kapalina a je kombinována s dalšími chemikáliemi v opalovacích krémech, aby se zabránilo poškození UV záření - absorbuje totiž UV paprsky.

Při dlouhodobém používání může mít dopad na lidské zdravý. Stejně tak je škodlivý pro přírodu - převážně pro mořské útesy.


  • PARABENY - ETHYLPARABEN, PROPYLPARABEN, ISOBUTYLPARABEN nebo ISOPROPYLPARABEN a další - vždy mají koncovku ,,PARABEN”. Složky pod třídami METHYL, BUTYL a PROPYL spadají pod PARABENY

Jsou používané jako konzervační látky v kosmetice.

Jsou spojovány s podrážděním pokožky, narušením endokrinního systému a poškozením reprodukčního systému.


  • PERFLUOROVANÉ a POLYFLUOROVANÉ LÁTKY (PFAS) nebo (PFA) a PERFLUOROVANÉ CHEMIKÁLIE (PFC)

- některé z nejběžnějších PFASPOLYTETRAFLUORETHYLEN (TEFLO), PERFLUOROKTYLTRIETHOXYSILAN, PERFLUORNONYLDIMETHINON, PERFLUORDEKALIN A PERFLUORHEXAN.

Jsou to fluorované chemikálie, které se nacházejí například v opalovacích krémech, vlasových produktech, pleťových vodách, čisticích prostředcích, podkladových bázích a krémech na holení - používají se v kosmetice k úpravě a vyhlazení pokožky, aby vypadala leskle, nebo k ovlivnění konzistence a textury produktu. PFAS je termín daný pro obrovskou skupinou několika tisíce chemikálií s velmi odlišnými vlastnostmi. Tyto chemikálie jsou také někdy nazívány ,,věčné chemikálie” - protože se v průběhu času nerozkládají.

Jsou potencnciálně škodlivé pro zdraví a ekosystém - protože se PFAS hromadit v lidském těle a zůstat tam po dlouhou dobu, hladina těchto chemikálií se může zvýšit až do bodu, kdy má nepříznivé zdravotní účinky.


  • PETROLATUM - VAZELÍNA

V nerafinované formě může obsahovat toxické chemikálie zvané polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) - přispívají k nepříznivým vlastnostem pokožky, jako je předčasné stárnutí a pigmentové poruchy. 


  • PHENOXYETHANOL nebo také PHENOXETHOL, PHENOXYLETHANOL, PHENOXYETHANOLUM a ETHYLENGLYKOLMONOFENYLÉTER

Používá se jako konzervační prostředek a také jako stabilizátor v parfémech a mýdlech - kde zabraňuje růstu plísní, bakterií a kvasinek.

Maximální povoléná koncentrace je 1%.

Je známý jako alergen a může způsobit kopřivku a ekzém - společně s parabeny může být reakce ještě silnější.


  • POLYETHYLENGLYKOLY a sloučeniny PEG - lze je také zaznamenat jako čísla - 100, 120, 14M, 30, 32, 40, 75 a tak dále. 

V seznamu složek produktu se obvykle nazývá PEG následovaný číslem - například PEG-400 nebo PEG 8000. Je to proto, že PEG je vecskutečnosti dlouhý řetězec menších molekul etylenglykolu slepených dohromady. Číslo za PEG tedy může znamenat jak těžká je molekula, nebo kolik ethylenglykolových jednotek tvoří řetězec.

Jsou to sloučeniny na bázi ropy, které se často používají jako zahušťovadla, změkčovadla, rozpouštědla a nosiče vlhkosti. Nachází se v mnoha pleťových krémech, pleťových vodách, mýdlech, vlasových přípravcích a sprchových gelech. 

V závyslosti na výrobních procesech mohou být PEG kontaminovány měřitelným množstvím ethylenoxidu a 1,4-dioxanu. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikuje ethylenoxid jako známí lidský karcinogen a 1,4-dioxan jako možný karcinogen.


  • QUATERNIUM-15 nebo BENZALKONIUMCHLORID, BENZETHONIUMCHLORID a CETRIMONIUMBROMID.

Činidlo uvolňující formaldehyd, které je přidáváno do kosmetických produktů pro zlepšení jejich účinnosti.


  • RESORCINOL

Známý jako chemikálie používaná k výrobě pneumatik. Také se ale přidává do barev na vlasy - kde pomáhá vázat barvu na vlasy a do některých produktů péče o pleť a akné - kde pomáhá odstranit hrubou pokožku.

Ve velkém množství je to toxin, který může ovlivnit fungování vašich orgánů.


  • SAZE - ACETYLENOVÁ ČERŇ

Jedná se o anorganické sloučeniny, které vznikají nedokonalím spalováním těžkých ropných produktů. Existuje nekolik podtypů sazí, jako je acetylenová čerň - používá se například v očních linkách, řasenkách, lacích na nehty, očních stínek, rtěnkách, make-upu a apod. 

Seznam Proposition 65 California EPA označuje saze - vzdušné, nenavázané častice dýchatelné velikosti - jako karcinogen.

Komerční saze, zejména obsahující organické kontaminanty, jako jsou polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) byly identifikovány jako lidské karcinogeny.


  • SILOXAN - SILIKON nebo CYKLOPENTASILOXAN

Siloxan označuje třídu silikonů používaných v make-upu a produktech péče o pleť - jeho jedinečné tekuté vlastnosti  mu dodávají velkou skluznost. 

I když může být užitečný v kosmetice, má řadu rizik - bylo zjištěno, že je toxický, perzistentní, narušuje endokrinní systém a souvysí s problémy s plodností. CYKLOPENTASILOXAN (druh silikonu) - může také ovlivnit neurotransmitery v nervovém systému.

Nemluvě o tom, že tato složka má dopad na životní prostředí a potenciál bioakumulace ve vodních organismech. 


  • TOULEN nebo BENZEN, FENYLMETHAN, TOLUOL a METHYBENZEN

Toulen je petrochemické rozpouštědlo, které se nachází ve většině barev na vlasy a laku na nehty. 

Může být nebezpečný pro váš imunitní systém a může nést riziko vrozených vad a rakoviny krve. Pokud čekate miminko, nepoužívejte produkty obsahující toulen, protože to může způsobit poškození vyvíjejícího se plodu. Toulen také může ovlivnit centrální nervový systém člověka a může vést k únavě, bolestem hlavy, nevolnosti a ospalosti.


  • TRICLOCARBAN (TCC)

Používá se jako antimikrobiální činidlo a je to také konzervační látka. Díky své funkci se běžně používá v čistících prostředcích, jako jsou mýdla a prostředky pro mytí obličeje,těla i intimních míst.

Dlouhodobé vystavení této chemické látce může způsobit zdravotní rizika jako jsou alergie, podráždění pokožky, pokles některých hormonů štítné žlázy, narušení endokrinního systému a bakteriální rezistence. Je také škodlivá pro reprodukčňí systém a pro vodní organismus.


  • TRICLOSAN nebo také TRIKLOSA, TRICHLOR a HYDROXYDIFENYLETHER

Jde o složku, která pomáhá předcházet nebo snižovat bakteriální kontaminaci.

Je spojován s problémy se štítnou žlázou a má dopad i na volně žijící zvířata a vodní organismus - jelikož se nerozkládá a svou aktivitu si zachovává ještě dlouho poté, co se dostane do odpadu.


  • VŮNĚ - PARFÉM

Když je na produktu ve složení uvedeno slovo vůně nebo parfém, je to často zastrašující termín pro stovky chemikálií, které výrobce nemusí zveřejňovat - je to proto, že jsou tyto složky považovány za obchodní tajemství.

Je ale známo, že některé chemikálie schované pod názvem vůně nebo parfém jsou silně spojeny s rakovinou, reprodukční a vývojovou toxicitou, alergiemi a citlivostí kůže.



Pokud vás trápí hormonální nerovnováha nebo jiné potíže a vy nemůžete najít příčinu, zkuste se podívat co obsahuje vaše kosmetika - od laků na nehty, sprchový gel, šampón, odličovací přípravky, krémy, séra až po laky na vlasy, rtěnky, řasenky a make-up - a pokud v některém produktu najdete složku, která je uvedena výše, může to být příčina vašeho problému.

Níže jsem pro vás vytvořila tabulku s toxickými složkami v kosmetických produktech, kterou si můžete stáhnout do svého telefonu a mít ji tak vždy po ruce.