Vitamín C a jeho správná aplikace

29.06.2023

Vitamín C - známí také jako kyselina askorbová - je antioxidant, který pomáhá předcházet tvorbě volných rádikálů v našem těle a zabraňuje spoustě problémů, jako jsou záněty a nemoci. Hraje také roli při produkci kolagenu, což vám umožňuje udržet vaši pokožku zdravou a mladou. Je to také nejdůležitější živina nezbytná pro růst, vývoj a opravu všech tělesných tkání. Podílí se na mnoha procesech, včetně vstřebávání železa, správné imunitní funkci, hojení ran a udržování chrupavek, kostí a zubů. Vitamín C je ve vodě rozpustný a neukláda se v tukových buňkách v našem těle jako je to u mnoho jiných vitamínů a minerálů. Tělo ani není schopné tvořit si vitamín C samo, proto je nutné ho denně doplňovat, ať už v potravinách nebo potravinovými doplňky, aby se udrželi jeho zdravé zásoby.

Nejlepšími potravinovými zdroji vitamínu C je tepelně neupravené nebo syrové ovoce a zelenina. Vaření potravin bohatých na vitamín C nebo jejich skladování po dlouhou dobu , může snížit jeho obsah.Vystavení světlu může také snížit obsah vitamínu C, kupujete-li si tedy například pomerančový džus, sáhněte raději po tom v krabici, než v průhledné lahvy. Mezi potraviny s největším obsahem vitamínu C patří - citrusové plody a šťávy (jako je pomeranč a grapefruit), kiwi, mango, papája, ananas, jahody, brokolice, růžičková kapusta, květák, červené a zelené papriky, listová zelenina, a podobně.

Vitamín C se také běžně vyrábí synteticky, aby se mohl používat v produktech péče o pleť, kde působí jako antioxidant, chrání pokožku před škodlivými volnými radikály a celkově zlepšuje stav pokožky. Vitamín C by jste tedy měli užívat nejen vnitřně, ale i lokálně a měl by být součástí vaší každodenní péče o pleť - bez ohledu na věk nebo typ pleti. 

Aby však váš produkt s vitamínem C byl účinný, musí být správně formulován, jinak nemusí mít žadný účinek nebo může pokožku dokonce poškodit. Existuje mnoho forem vitaminu C, ale nejúčinější je kyselina L-askorbová. Rychle se vstřebává do pleti a zůstavá déle účinná, když je dobře formulována a zabalena, aby se zabránilo vystavení světlu a vzduchu. Vitamín C je velmi jemná a nestabilní molekula a proto je jeho správné zabalení velmi důlžité, aby vám produkt vydržel funkční co nejdéle. Tmavé balení je nezbytné, protože vitamín C se při vystavení slunečnímu záření rychle rozkládá. Stejně tak nevystavujte vitamín C teplu a mějte ho vždy dobře uzavřen, vitamín C na vzduchu oxiduje a rychle degraduje. Při správném skladování - tedy správně uzavřen,ve tmě a chladu (ne v lednici) - vám správně formulovaný produkt s vitamínem C vydrží účinný po dobu nejméně šesti měsíců. 


Výhody vitaminu C

  • Aktivuje kožní fibroblasty a tím stimuluje produkci kolagenu a elastinu
  • Snižuje akné a záněty kůže
  • Podporuje hojení ran
  • Zlepšuje hydrataci pokožky
  • Chrání před poškozením sluncem a znečišťujícími látkami
  • Zlepšuje vzhled jizev
  • Bojuje proti vráskám a jemným linkám
  • Zlepšuje nerovnoměrný tón pleti
  • Rozjasňuje pleť
  • Podporuje funkci kožní bariéry tím, že zvyšuje produkci bariérových lipidů


 Jak poznat dobře formulovaný vitamín C 

Účinné sérum vitamínu C musí splňovat tři důležitá kritéria stanovená v klinických studiích. Dokonalé sérum vitamínu C musí být ve formě kyseliny L-askorbové - musí mít pH v rozmezí 3,2-3,5 - a nesmí překročit koncentraci 20% vitaminu C, která se obecně pohybuje od méně než 5% až do 30%.


Jak poznat že sérum s vitamínem C zoxidovalo

Barva séra s vitamínem C vám dá dobrou představu o tom, zda je stále účinné. Pokud je vaše sérum čiré nebo má světle žlutou barvu, bylo s největší pravděpodobností vyrobeno před méně než půl rokem a správně skladováno. Pokud je žluté, bylo s největší pravděpodobností vyrobeno před více než půl rokem, ale dobře skladováno a stále účinné. Ale pokud má vaše sérum hnědou barvu, znamená to, že vitamín C zoxidoval, nebude účinný a neměli by jste ho používat.


Jaké jsou jsou druhy vitamínu C 

Vitamín C je široce používaný v produktech péče o pleť a může pro vaši pokožku udělat hodně prospěšného. Nicméně vitamín C je dostupný v mnoha různých formách, přičemž se mohou lišit v účinosti, stabilitě, složení, koncentraci a úrovních tolerance a prostupnosti do poleti. Pochopení různých forem vitaminu C je tedy velmi důležité pro to, aby jste se vyhnuli možnému podráždění pleti a vybrali tu správnou formu vitamínu C pro vás.


Čistý vitamín C - kyselina L-askorbová - LAA

Je nejčistším a nejvíce prozkoumaným typem vitamínu C a je považovaná za zlatý standard, pravě proto, že je to nejčistší forma. Její nejdůležitější vlastností je její prostupnost - schopnost proniknout přímo do dermis a stimulovat syntézu kolagenu. Kromě své schopnosti zvýšit produkci kolagenu bylo prokázáno, že kyselina L-askorbová při aplikaci na pleť snižuje hladinu enzymů, které jsou odpovědné za degradaci kolagenu a zachovává existující kolagen. Aby však tato forma vitamínu C pronikla kůží a byla biologicky dostupná (rozpoznaná kůží), musí být formulována se správně kyselým pH a správnou koncentrací - pro smysluplné hladiny, které mají být dodány do kůže, by měla být koncentrace kyseliny L-askorbové mezi 10% - 20%. 

Studie ukázaly, že při každodenní aplikaci 15% kyseliny L-askorbové s pH 3,2 se zvýšily hladiny kyseliny L-askorbové v kůži 20krát a hladiny v tkáních byly saturovány (nasyceny) již po 3. dnech.

Vzhledem k tomu, že může kyselina L-askorbová dráždit pokožku, měli by jste ji vždy začít užívat v nižším procentu a zvyšovat ji podle úrovně tolerance a potřeby vaší pokožky. Je totiž vždy velmi smutné slyšet, jak lidé říkají, že jsou ,,alergičtí” na vitamín C, ale to je obvykle způsobeno právě použitím nesprávné formy nebo síly a také se to stává, když je vitamín C do pokožky vpraven příliš rychle, bez toho, aniž by si pokožka vybudovala toleranci. Také platí, že čím vyšší koncentraci a nižší pH bude kyselina L-askorbová mít, tím vyšší bude riziko podráždění pokožky. Proto si opravdu vybírejte jen produkty se správnou formulací. Stejně tak osoby které mají suchou nebo citlivou pokožku, by měli používat pouze nižší koncentrace 10% a méně nebo zvážit použití derivátu vitamínu C, který bude méně dráždivý. Nejlepší jsou produkty obsahující formy vitamínu C rozpustné v tucích jako je tetrahexyldecyl ascorbate a ascorbyl palmitate.


Askorbyl palmitát 

Jedná se o formu vitamínu C, která je rozpustná v tucích, namísto ve vodě jako je to u kyseliny L-askorbové. Je to jedna z mála forem vitamínu C, která může být dodávána v krémové konzistenci a nabízí pokožce účinnou dávku antioxidační ochrany, opravy pokožky, ochranu lipidů před peroxidací a pracuje na odstranění volných radikálů.


Tetrahexyldecyl askorbát

Stabilní forma vitamínu C, rozpustná v oleji se ukázala jako jedna ze silnějších antioxidačních doplňkových formulací.  Je účinný na citlivou a poškozenou pokožku, aniž by způsoboval další podráždění, protože je schopen - díky své rozpustnosti v oleji - proniknout hluboko do pokožky a účinněji poskytovat své výhody. Koncentrace tetrahexyldecyl askorbátu by však při aplikaci na kůži neměla překročit 1%.


Askorbyl glukosid

Jedná se o derivát vitamínu C, který je sice méně účinný než kyselina L-askorbová, ale je znatelně stabilnější a jemnější, proto je dobrou volbou pro všechny typy pleti, protože je mnohem méně pravděpodobné, že způsobí podráždění. Jeho prací je chránit melanin před oxidací a přispívá k odstranění přebytečného melaninu zvýšením buněčné obnovy. Má také rozjasňující účinek a pomáhá chránit buňky před škodlivým UV zářením.


Askorbyl fosfát sodný - sodium ascorbyl phosphate - SAP

Je to sůl kyseliny askorbové, která poskytuje antioxidační ochranu. Bylo prokázáno, že 1% SAP má silný antimikrobiální účinek a lze jej použít jako společnou léčbu s jinými léčbami akné.


Askorbyl fosfát hořecnatý

Jedná se o ester vitaminu C, který je nedráždivý a stabilní. Snadno se vstřebává do pokožky, má hydratační účinek a pomáhá snižovat transepidermální ztrátu vody. Je také lapačem volných radikálů, pomáhá zlepšovat elasticitu pokožky, zvyšuje syntézu kolagenu a pomáhá snižovat fotopoškození. 


Vitamín C s bioflavonoidy

Bioflavonoidy jsou sbírkou rostlinných sloučenin, které lze nalézt v potravinách, jako jsou některé druhy ovoce a zeleniny. Jsou to silné antioxidanty a pomáhají transportovat a zvyšovat přínosy jiných antioxidantů, jako je právě vitamín C. Bioflavonoidy vzvyšují jeho účinky a zároveň zpomalují proces rozkladu vitamínu C.


Jaká je tedy nejúčinnější forma vitamínu C pro pleť ?

Při výběru nejúčinější formy vitamínu C, kterou začleníte do své péče o pleť je důležité si uvědomit, že zatímco deriváty vitamínu C mohou být absorbovány kůží, ne vždy se také v kůži přemění na aktivní vitamín C, proto jsou účinnější produkty obsahující kyselinu L-askorbovou - pokud je správně formulována.


Složky vhodné ke kombinaci s vitamínem C

Kombinace vitamínu C s dalšími složkami může zlepšit stabilitu a účinost produktu a poskytnout mnohem lepší výsledky, než vitamín C samotný.

Kyselina L-askorbová - se v kombinaci s vitamínem E snadněji vstřebává do pokožky a může být účinnější proti volným radikálům. 

Kyselina ferulová - zase pomáhá snižovat pH vitamínu C na ideální úroveň pro snadnější vstřebávání do pokožky a lepší výsledek. Také v kombinaci s vitamínem C vzájemně zesilují výhody proti stárnutí a schopnost bojovat proti poškození volnými radikály. 

Vitamín E - kombinace lokálního vitamínu C s vitamínem E nabízí širší spektrum ochrany před UV zářením, větší neutralizaci volných radikálů a zvýšenou prevenci proti dlouhodobému fotopoškození - poškození sluncem.

Kyselina hyaluronová - v kombinaci s vitamínem C vzájemně posilují účinky na opravu pleti a proti stárnutí. 

Ceramidy - s vitamínem C ještě více zvyšují hydrataci pokožky, snižují výskyt jemných linek a vrásek a podporuje zdravý buněčný obrat. Ceramidy navíc vyživují pokožku a zmírňují případné podráždění způsobené vitamínem C.

Peptidy - nazívané také polypeptidy - stejně jako vitamín C stimulují produkci kolagenu a elastinu, pomáhají posilovat bariéru vlhkosti, zlepšují elasticitu pokožky a snížují zánět. Peptid také mají antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají kontrolovat akné.

Opalovací krém - ten by jste měli nanášel vždy a mělo by se to stát vaší přirozeností. Denní nošení SPF poskytuje vaší pokožce tu nejlepší ochranu před poškozením sluncem. Kombinace s vitamínem C zesiluje účinnost opalovacího krému.


Složky které by jste neměli kombinovat s vitamínem C


Alfa hydroxykyseliny (AHA) - kyselina - mléčná, jablečná, glykolová, citronová a vinná

Beta hydroxykyseliny (BHA) - kyselina - tropová, salicylová a betain salicylát

- vitamín C a AHA/BHA jsou všechno kyselé složky, takže párování téchto složek destabilizuje vitamín C - tato kombinace narušuje rovnováhu pH vitamínu C a činí aktivní složky téměř nepoužitelnými. Smíchání vitamínu C a AHA/BHA je pro pleť také vysoce náročné a může způsobit poškození kožní bariéry, suchost, zarudnutí nabo podráždêní.

Benzoylperoxid - může oxidovat vitamín C, což činí párování těchto dvou složek zbytečným. 

Retinol - a vitamín C mají různé požadavky na pH pro optimální účinnost, při společném používání se tedy jejich požadavky na pH mohou střetávat a potenciálně ohrozit účinnost obou složek. Retinol v kombinaci s vitamínem C může také urychlit oxidační proces a snížit stabilitu a účinnost vitamínu C. Navíc vrstvení retinolu a vitamínu C dohromady v jednu stejnou dobu představuje riziko podráždění pokožky a má za následek vedlejší účinky jako je zarudnutí a suchá, svědivá pokožka s pocitem pálení. Proto je dobré použvat tyto dvě složky odděleně, můžete klidně ve stejný den, ale použijte vitamín C například ráno a retinol večer. Použití retinolu a vitamínu C odděleně umožňuje, aby každá složka fungovala optimálně a máte také lepší kontrolu nad jejich účinky a minimalizujete tím pravděpodobnost podráždění pokožky.

Niacinamid - stejně jako retinol může i niacinamid narušit požadované pH prostředí pro vitamín C a potencionálně ovlivnit jeho výkonnost. Proto by měly být niacinamid a vitamín C aplikovány odděleně, aby každý mohl fungovat na své ideální úrovni pH - tedy stejně jako s retinolem - aplikujte vitamín C ráno, aby chránil vaši pokožku a niacinamid večer, aby pomohl pokožce s regenerací. 


Kdy a jak aplikovat vitamin C 

Jak už jste zjistili vitamín C je nezbytnou součástí každodení péče o pleť, ale jak ho začlenít ? Pro začátek je tu debata o tom, zda jej používat ráno nebo večer. Někdo říká že ráno je ideální, protože se přes den vystavujeme slunci a volným radikálům, před kterými nas vitamín C chrání. Jiní tvrdí, že nejlepší doba je večer, protože v noci se pleť omlazuje a  regeneruje a vitamín C podporuje tvorbu kolagenu v pleti. Neexistuje však žádná správná nebo špatná odpověď - vše závisí na tom, co vám vyhovuje a jakou službu od vitamínu C chcete - zda chcete, aby vás přes den chránil, nebo v noci pomáhal s regenerací pokožky. Jedno doporučení však je a to - přes den by jste měli používat kyselinu L-askorbovou  a na noc by jste měli používat šetrnější formy vitamínu C.

Co se týče aplikace - kyselina askorbová nejlépe pracuje s pH 3,5 a proto je nejefektivnější když se aplikuje hned po vyčištění, než nanesete pleťovou vodu/tonikum a další produkty a to na suchou pokožku. To však může být pro určité typy pleti iritující. Řešením je buď výběr derivátu vitamínu C, který většinou pracuje při vyšším pH a je jemnější k pokožce, nebo zvolit nižší koncentraci kyseliny L-askorbové.

Aby jste minimalizovali riziko štípání pleti při použití kyselého produktu s vitamínem C, ujistěte se, že čistící prostředek, který používáte má neutrální pH. Nechcete používat napřiklad alkalické mýdlo s pH +- 10 a následovně použít kyselý připravek s vitamínem C, který pracuje s pH 3,5. Uplně nejlepší je opláchnout  z pleti čistící prostředek vlažnou vodou, vysušit ji do sucha a počkat minutu nebo dvě než aplikujete vitamín C. Stejně tak by jste měli vitaminu C dát prostor a po jeho aplikaci počkat 10 - 15 minut než se vstřebá do pokožky, teprve poté by jste měli aplikovat další produk a to neplatí jen pro vitamīn C, ale pro všechny vaše produkty, jako jsou séra, krémy a podobně.

Možné vedlejší účinky

Vitamín C je většinou dobře snášen, ale ve velmi vzácných případech se u některých jedinců může rozvinout reakce přecitlivělosti. To může platit zejména pro ty, kteří mají kožní onemocnění, jako je ekzém nebo růžovka. Vzhledem k tomu, že vitamín C je formulován při kyselém pH, aby zůstal účinný a může potencionálně zhoršit tuto již narušenou kožní bariéru. Mezi nejčastější vedlejší účinky při aplikaci vitamínu C na pleť patří - svědění, zarudnutí, podráždění kůže a brnění nebo pálení. Také si dávejte pozor na dlouhodobé pálení nebo otoky, mohou to být příznaky alergické reakce. Pokud zaznamenáte některý z uvedených případů, ujistěte se, že používáte vitamín C správně, skontrolujte ingredience, zda není ve složení něco jiného na co by mohla vaše pleť reagovat a také se ujistěte zda nepoužíváte příliš vysokou koncentraci nebo špatnou formu vitamínu C.